Vyšší daňové slevy na děti by měly platit od ledna, i když nebude novela

Vyšší daňové slevy na druhé a další dítě by mohly platit již od ledna příštího roku i v případě, že se novelu, která je zavádí, nepodaří schválit včas. Změna zákona má platit od 1. ledna, ve sněmovně však míří teprve do druhého čtení. Ministerstvo financí už však nachystalo pozměňovací návrh, ve kterém upraví účinnost zákona i přechodná ustanovení tak, aby poplatníci o navrhované výhody nepřišli. Poslancům z rozpočtového výboru to řekla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.

Novela by tak měla místo od 1. ledna vstoupit v účinnost prvního dne měsíce následujícího po jejím vyhlášení ve sbírce. „Současně s tím přeformulujeme přechodná ustanovení tak, aby bylo zajištěno, že všechna ta opatření, která jsou tam ve prospěch poplatníků, včetně slev na dani, budou platit už od 1. ledna roku 2016,“ řekla Hornochová. Rozpočtový výbor pak projednávání předlohy přerušil, aby bylo možné pozměňovací návrh k novele vznést.

Daňové zvýhodnění u jednoho dítěte zůstane podle návrhu na 13 404 Kč ročně. U druhého dítěte by měla roční částka stoupnout ze současných 15 804 korun na 17 004 korun, u třetího a dalšího dítěte ze 17 004 Kč na 20 604 korun. V roce 2017 by mělo podle plánů ministerstva financí nastat další zvýšení.

Novela také usnadňuje danění malých slunečních elektráren. Nyní jsou příjmy z provozování výroben elektřiny zdaňovány jako příjem z jiného podnikání a k němu je třeba podnikatelské oprávnění. Nově ministerstvo financí navrhuje, aby například u solárních elektráren s instalovaným výkonem do deseti kilowatt, na které od letoška nemusí být licence, již nešlo o příjmy ze samostatné činnosti, ale o ostatní příjmy. Tyto příjmy do třiceti tisíc korun ročně budou osvobozeny od daně.

Vláda v důvodové zprávě připomíná, že u těchto příjmů lze daňově uplatnit pouze výdaje na jejich dosažení. Takovýmito výdaji ale nejsou odpisy příslušného zařízení, daňový poplatník však podle vlády ale jiné náklady než odpisy nemá. Proto budou mít poplatníci jako kompenzaci osvobozené příjmy do třiceti tisíc korun.