Senát schválil, aby Česká pošta dostávala kompenzace od státu

Pošta by měla dostávat kompenzace od státu, pro letošek by mohly činit až 700 milionů korun. V dalších letech nejvyšší možná částka postupně klesne na 500 milionů korun ročně. Senátoři schválili novelu zákona o poštovních službách, která s touto kompenzací počítá. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Česká pošta poskytuje základní služby po celém území Česka, provozuje například ztrátové pobočky, doručuje do vzdálených částí republiky, dotuje obyčejná psaní atp., což ji stojí ročně stovky milionů korun. Tyto a některé další náklady proto chce mít pokryté od státu.

Mluvčí České pošty Matyáš Vitík již dříve - když novelu k financování pošty  schválila sněmovna - řekl, že částka je v souladu s vládním návrhem, který je kompromisním řešením. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) znamená schválení zákona stabilizaci České pošty.

Podle údajů Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) pošta za loňský rok požadovala od státu úhradu nákladů 1,755 miliardy korun za poskytování základních služeb (jde například o obyčejné zásilky a balíky, doporučené zásilky, cenné zásilky, poštovní poukázky).

Podobnou částku podnik žádal i za rok 2013, úřad mu přiznal o miliardu méně.

Náklady České pošty na zajišťování těchto služeb má podle současné právní úpravy hradit kompenzační fond, do kterého by měli přispívat všichni hráči podle svého podílu na trhu. Do fondu ale nechtějí přispívat pošta ani její konkurence. Proto přišlo ministerstvo vnitra s návrhem novely, podle které by příspěvek kompenzačního fondu nahradila platba ze státního rozpočtu.

Pošta potřebuje odštěpit jeden závod

Novela také obsahuje schválený pozměňovací návrh poslance Štěpána Stupčuka (ČSSD), který k ní připojil i změnu zákona o státním podniku. V ní zpřesňuje pravidla přeměny státních podniků, například jejich rozdělování. V důvodové zprávě uvádí, že stát je jako vlastník a investor státních podniků znevýhodněn vůči soukromým firmám, na které se vztahují pružnější pravidla.

Chovanec to vysvětluje tím, že Česká pošta potřebuje od 1. ledna příštího roku odštěpit jeden ze svých závodů, který se začlení pod ministerstvo vnitra. Souvisí to podle něj s kritikou ze strany Bruselu za zadávání zakázek tzv. inhouse, tedy možnosti zadávat veřejné zakázky prostřednictvím podřízených organizací, v tomto případě České pošty.

Senátoři ODS Veronika Vrecionová a Miloš Vystrčil upozorňovali, že může jít o přílepek, tedy o změnu nesouvisejícího zákona. Chovanec s tím ale nesouhlasil a řekl, že pokud by to případně posuzoval Ústavní soud, je ministerstvo schopné svůj názor obhájit.