Únik ropy do Mexického zálivu končí miliardovým vyrovnáním

Washington/New Orleans – Kauza kolem úniku ropy do Mexického zálivu v roce 2010 zřejmě definitivně končí. Britská ropná společnost BP se totiž dohodla s americkými úřady, že zaplatí za urovnání škod 18,7 miliardy dolarů (zhruba 460 miliard korun). Podle amerického ministerstva spravedlnosti jde o největší dohodu o urovnání, jaká byla s jednotlivým podnikem v USA kdy uzavřena.
Video Zajíc: Pro BP není vyrovnání nijak výrazná suma. Počítali s tím
video

Zajíc: Pro BP není vyrovnání nijak výrazná suma. Počítali s tím

Zajíc: Pro BP není vyrovnání nijak výrazná suma. Počítali s tím

studio, 2.7.2015

Ropná společnost BP zaplatí v přepočtu 460 miliard korun

V dubnu 2010 explodovala ropná plošina BP Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Katastrofa se stala nejzávažnější v historii USA - zahynulo při ní 11 lidí a do moře uniklo pět milionů barelů ropy. Havárie v oblasti ochromila rybolov a turistický ruch a způsobila vážné ekologické škody. Brzy bylo jasné, že se dokonce stala druhou nejdražší člověkem zaviněnou katastrofou světa. Nepředčila pouze Černobyl.

V roce 2011 BP oznámila, že v rámci dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti zaplatí pokutu a přiznala trestní odpovědnost. „Tohle už by měla být poslední částka za vyrovnání. Protože BP už nějakých 28 miliard zaplatilo za odpovědnost, za náklady na vyčištění vody a pobřeží, byly tu už i kompenzace jednotlivým státům,“ uvedl portfoliomanažer Pioneer Investments Petr Zajíc. 

  • Dohoda podle BP zvyšuje celkové účetní náklady podniku spojené s touto katastrofou o zhruba deset miliard dolarů na 53,8 miliardy dolarů (1,3 bilionu korun).

Dohoda podle agentury Reuters urovnává požadavky na odškodné ze strany americké federální vlády a států Louisiana, Mississippi, Alabama, Texas a Florida. BP měla dohodnutou částku uhradit během 18 let. Většina peněz má být využita na projekty pro ekologickou a hospodářskou obnovu v oblasti Mexického zálivu.

Akcie BP posílily o více než pět procent, protože dohoda o urovnání vyjasnila finanční situaci podniku. „Toto urovnání zřejmě znamená konec několikaleté nejistoty, a to je dobrá zpráva,“ uvedl analytik Jean-Pierre Dmirdjian ze společnosti Liberum Analyst.

Generální ředitel BP Bob Dudley označil dohodu o urovnání za realistický výsledek, který přináší jistotu všem stranám. „Pro BP tato dohoda vyřeší největší část závazků zbývajících po této tragické nehodě,“ prohlásil. „Pro Spojené státy a zejména Mexický záliv znamená dohoda na mnoho let významný příliv peněz na další obnovu přírodních zdrojů a na hrazení škod souvisejících s únikem ropy,“ dodal.

Změnou loga k ekologii

BP si před lety záměrně změnila logo tak, aby obsahovalo zelenou barvu – na ukázku toho, že jde o ekologicky vstřícnou společnost. Firma ve svých reklamách zdůrazňovala ekologický aspekt těžby. Název British Petroleum zkrátila na BP a v televizních spotech místo něj za zkratku začala dosazovat slova Beyond Petroleum (Víc než ropa), aby ukázala důraz na ochranu životního prostředí. Jen do této kampaně investovala zhruba 200 milionů dolarů, úspěchy pak na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2009 byla ohodnocena v žebříčku BrandZ jako nejlepší ropná společnost. Sbírala i další reklamní ceny a zákazníci byli přesvědčeni, že jde o nejzelenější těžaře černého zlata.

Přitom nehody nejsou pro BP výjimkou. V roce 2005 při výbuchu texaské rafinérie zemřelo 15 lidí. O rok později se firma musela vypořádat s ropnou skvrnou na Aljašce. A v roce 2010 přišla havárie v Mexickém zálivu. „Tato nehoda vznikla kombinací několika různých faktorů, z nichž část byly systémové chyby, část byla chyba některých zaměstnanců, část padla na technologické závady,“ dodává Zajíc s tím, že po každé takové havárii dochází následně k zpřísnění bezpečnostních opatření. Přesto ale nelze nikdy vyloučit nějakou daší nehodu. Podle Zajíce je proto klíčové, že právě kvůli přísnějším bezpečnostním předpisům by případná havárie už neměla dosáhnout rozměrů katastrofy v Mexickém zálivu.