Rozsáhlý policejní zásah před dekádou svrhl kabinet premiéra Nečase. S trestem ale skončila jen Nagyová

Nahrávám video
Události: Deset let od zásahu policie na Úřadu vlády
Zdroj: ČT24

Uplynulo deset let od policejního zásahu na Úřadu vlády, který vedl k pádu kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) a k předčasným volbám. Státní zástupci na základě získaných dokumentů a odposlechů podali obžaloby v pěti kauzách. Odsouzením ale zatím skončil jen případ zneužití Vojenského zpravodajství. Kvůli křivému svědectví v tomto procesu pak dostal podmínku i expremiér Nečas.

Při zprávách o noční razii zmiňovala média jména zadržených: exposlanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, dále generálové vojenské tajné služby a ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová. „Má důvěra k ní nepoklesla,“ hájil ji premiér Nečas. Nemá prý důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoli nezákonností.

Policie hledala dokumenty i u podnikatelů Romana Janouška a Ivo Rittiga. Druhý den promluvil šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta o prověřování organizované skupiny s klientelistickými vazbami, která chtěla získat vliv ve státních úřadech a firmách. „Bylo zajištěno hrubým odhadem 120 až 150 milionů korun v hotovosti, desítky kilogramů zlata.“

Zlato zabaveno a pak vráceno

Peníze i zlaté cihly ale nepatřily nikomu ze známých zákulisních hráčů ani politiků, ale obchodnímu partnerovi Romana Janouška Luboši Paškovi. Spolu s Janouškem pak byl obžalován v kauze údajného podvedení zdravotních pojišťoven. „Jsme tady proto, že mi prostě při puči před osmi lety zabavili zlato a majetek, tohle kdyby se nestalo, tak tady v životě nejsme, nikdo,“ řekl později Pašek.  

Letos byli pravomocně zproštěni a Pašek dostal svůj majetek zpátky. A soudy zcela odmítly obžalobu muže, u kterého celé policejní vyšetřování začalo, tedy bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka. Ten měl podle policie krýt Romana Janouška před prověřováním jeho švýcarského konta.

Nemravnost není trestná, řekla soudkyně

A zproštěný byl i Ivo Rittig, kterému podle obžaloby Jana Nagyová předala tajnou zprávu BIS. „Nemravnost není trestná. Pokud by nemravnost trestná byla, předpokládám, že by české věznice praskaly ve švech,“ uvedla k tomu v listopadu 2019 soudkyně Městského soudu v Praze Monika Křikavová.

Samotná Jana Nagyová pak byla pravomocně odsouzená jen za to, že po vojenské tajné službě chtěla sledování tehdejší manželky premiéra Nečase. Tři měsíce po policejní razii se Nagyová vdala za Petra Nečase. Dodnes jsou společně stíhaní za uplácení poslanců ODS. Rozsudek by mohl padnout v úterý. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Možnost dobrovolně se vyloučit z hazardu využívá výrazně více lidí

Počet lidí, kteří se nechají dobrovolně vyloučit z hazardních her, prudce vzrostl. Aktuálně jich je přes 64 tisíc, což je více než dvojnásobek oproti konci roku 2024. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které rejstřík vyloučených osob spustilo už v roce 2020. Podle adiktologa Viktora Mravčíka k nárůstu přispěla novela zákona, která od července 2024 proces zjednodušila.
před 3 hhodinami

Soudy, zda Česko závazek k NATO splní, jsou dle Zůny předčasné. Opozice přístup kritizuje

Zatím není možné říct, zda Severoatlantická aliance český způsob financování obrany v letošním roce uzná jako splnění závazku dvou procent HDP, je potřeba počkat na oficiální výpočet, sdělil v rozhovoru pro ČT ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Člen sněmovních výborů pro bezpečnost a pro obranu Pavel Žáček (ODS) v 90' ČT24 přístup kritizoval, neplnění je podle něj zřejmé už nyní. Podobně se vyjádřil jeho kolega z výboru pro bezpečnost Samuel Volpe (Piráti), podle něhož koalice šetří na obraně v nejhorší možnou dobu.
před 4 hhodinami

Vláda odkládá státní podporu hypoték pro mladé rodiny

Plánovaná státní podpora hypoték pro mladé rodiny a potřebné profese se zatím nekoná. V aktuální hospodářské strategii chybí. Prioritou kabinetu je dokončení úpravy stavebního zákona.
před 5 hhodinami

Soud vzal v kauze dotačního podvodu do vazby viceprezidenta Hospodářské komory

Městský soud v Brně vzal do vazby viceprezidenta Hospodářské komory a podnikatele Michala Štefla v kauze stamilionových dotací na brněnské inovační centrum. Další dva aktéry, u kterých pověřený evropský žalobce Radek Mezlík žádal vazbu, pustil na svobodu. Jde o pracovnici brněnského stavebního úřadu Ivanu Hlávkovou a podle dostupných informací také o bývalého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Mariana Piechu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Turek chce i nadále jezdit na unijní rady, chystá se i hlasovat

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za Motoristy) plánuje dál jezdit místo šéfa resortu Igora Červeného (Motoristé) na jednání Rady ministrů životního prostředí. Argumentuje stanoviskem jednoho z odborů úřadu, které podle něj umožňuje i hlasovat. Podle opozice tím evidentně překračuje své pravomoci. Mezitím se probírají náklady zmocněnce na jeho poslední cestu do Bruselu. Deník N navíc přišel s informací, že resort životního prostředí na vedoucí pozici dosadil syna vysoce postaveného úředníka.
před 15 hhodinami

Klempíř: Sloučení České televize a rozhlasu se nechystá, poplatky se zruší

Ministerstvo kultury v připravovaném zákoně počítá s tím, že se zruší měsíční poplatky, které za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) platí občané a firmy. Dosavadní způsob financování nahradí platby ze státního rozpočtu včetně mechanismu, který zajistí valorizaci a dostatečnou předvídatelnost. O sloučení ČT a ČRo se neuvažuje, sdělil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) po pátečním setkání s řediteli obou veřejnoprávních médií Hynkem Chudárkem a René Zavoralem, kteří chtějí zachovat současný systém poplatků.
před 18 hhodinami

Rada EU schválila český plán na využití fondu SAFE pro vojenské účely

Rada EU, která zastupuje členské státy, oznámila, že schválila český plán na využití prostředků z evropského finančního nástroje SAFE, který byl zřízen loni a umožňuje půjčky na vojenské vybavení. Česko může využít částku 2,06 miliardy eur (50,3 miliardy korun). Česká strana dokument ještě v lednu upravovala, proto se schvalování protáhlo. Schválení půjčky ocenil premiér Andrej Babiš (ANO).
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy pro sobotu, neděli a pondělí. Nafta zdraží o 70 haléřů na 45,90 koruny za litr, benzin o 18 haléřů na 41,95 koruny za litr. V pátek nafta na čerpacích stanicích podle předchozího rozhodnutí kabinetu výrazně zlevnila. Na mnohých místech ji prodejci nabízeli za 45,20 koruny za litr, tedy za maximální možnou cenu stanovenou ministerstvem financí. Ceny benzinu jsou u pump většinou nižší než cenový strop, který činí 41,77 koruny za litr.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...