Odboráři protestovali před sídlem vlády. Připojil se i Babiš nebo Konečná

Události: Protest proti důchodové reformě (zdroj: ČT24)

Odboráři se v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Na pódiu se střídali vedle odborářů i politici opozičních hnutí a mimosněmovních stran. Jako první vystoupili šéf poslanců SPD Radim Fiala a předseda ČSSD Michal Šmarda. Mluvili o minimální penzi, inflaci či cenách potravin. Kritizovali vládu. Následovala šéfka komunistů Kateřina Konečná a lídr ANO Andrej Babiš. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) demonstraci odborů do jisté míry zneužili představitelé politických stran, které nevyhrály minulé volby.

„Zvali jsme i zástupce vlády, ale ti z nás mají strach. Nechtějí slyšet pravdu. Přišli jsme jim dnes sdělit, jak se lidem žije a co si myslí o jejich krocích. Proto pan premiér dnes doslova utekl na druhý konec republiky do Jeseníku,“ řekl na začátku středečního protestu předák svazu KOVO Roman Ďurčo. Ministři jsou na výjezdním zasedání v Jeseníku, které bylo plánované. 

Ďurčo také uvedl, že kabinet „kašle na sociální dialog“, ministři na jednání tripartity vždy nechodí a vypouštějí testovací balonky k reformním návrhům. „Počínaje dneškem se začínáme hlasitě ozývat a říkáme takovému dialogu ne. Chceme, aby vláda plnila své sliby, které slíbila před volbami,“ řekl šéf svazu. Vládu označil za asociální.

Požadují diskuzi o důchodovém systému

Odboráři vyzvali kabinet, aby začal s politiky všech stran, s odbory a zaměstnavateli diskutovat o „možných úpravách důchodového systému za účelem jeho konsolidace“. Předáci požadují dřívější důchod bez krácení pobírané částky pro profese z takzvané třetí a čtvrté kategorie. Týkalo by se to asi 400 tisíc lidí. Odbory žádají, aby se kabinet „zdržel strašení a přestal vypouštět balonky“. 

Vláda podle nich musí přijmout „spravedlivou daňovou reformu“ bez dopadu na seniory, rodiny či chudé. Zrušení superhrubé mzdy považují odboráři za chybu, vládní strany ji podle nich mají napravit. Vláda má také hájit české zájmy v Unii tak, aby opatření neničila domácí průmysl. Vést má sociální dialog. „Je to šest požadavků, které požadujeme splnit, jinak vyzýváme vládu k odstoupení,“ řekl místopředseda svazu KOVO Ivo Kužel. 

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden řekl, že návrh zákona s dřívějšími důchody pro náročné profese předloží ve druhém pololetí a s uzákoněním důchodového věku na 68 letech ve svých návrzích nepočítá. 

Podle policistů bylo ve středu na místě demonstrace několik tisíc účastníků. Odboráři měli s sebou kromě vlajek svých svazů také trumpety, řehtačky, píšťalky či bubny. Vybavili se také cedulemi proti normě Euro 7 či transparenty s odmítnutím důchodu v 68 letech. Kousek od pódia stála skupina komunistů s rudými vlajkami. Vidět bylo i velké množství národních vlajek. 

Demonstrace odborů proti důchodové reformě a emisní normě Euro 7
Zdroj: Ondřej Deml/ČTK

Babiš vyzval k dalším protestům

Vedle odborářů na pódiu vystoupili šéf poslanců SPD Radim Fiala, předseda ČSSD Michal Šmarda či šéfka komunistů Kateřina Konečná. Mluvili o minimální penzi, inflaci či cenách potravin. Kritizovali vládu. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš vyzýval k dalším protivládním protestům. „Prosím, zorganizujte to, my vás podpoříme… A to my chceme bojovat s vámi proti nim (proti vládě). Vy odboráři to máte v rukou. Pokud se zorganizujete všichni a každý ukecá někoho, aby přišel, tak potom ta Letná,“ uvedl Babiš. Na místě byli podle pořadatelů i zástupci Přísahy, strany Levice či hnutí Budoucnosti. V davu se objevil i šéf PRO Jindřich Rajchl.

Své kolegy z KOVO přijeli podpořit odboráři z automobilky Škoda z Mladé Boleslavi. Před sídlem vlády byli také zástupci svazů veřejné sféry. „Přišli jsme vyjádřit podporu. Týká se to i nás, hlavně našich dětí,“ řekla místopředsedkyně zdravotnických odborů Jana Hnyková. Někteří odboráři z veřejného sektoru ovšem rovněž neskrývali rozčarování, řekli, že jim vadí vystoupení politiků. Odbory tak podle nich ztrácejí „poslední zbytky legitimity“.

Akce skončila kolem krátce před 14. hodinou a účastníci se postupně rozcházeli. Na pořádek dohlížela policie, na místě byl i antikonfliktní tým.

Fiala: Demonstraci zneužili neúspěšní politici

Pražskou demonstraci odborů do jisté míry zneužili představitelé politických stran, které nevyhrály minulé volby. Novinářům to před zasedáním kabinetu v Jeseníku řekl premiér Fiala. 

Paradoxní podle něj je i to, že protest se týká reformy, která se teprve dotváří. „Těžko tak říct, proti čemu se protestuje,“ uvedl. Dalším důvodem protestů je podle odborů emisní norma Euro 7. V tomto případě považuje Fiala demonstraci spíš za podporu vládních postojů, protože kabinet s normou nesouhlasí a díky svému počínání má šanci, že se podaří ji pozměnit do přijatelné podoby.  

Jurečka řekl, že protest je demonstrací „za každou cenu“ proti věcem, které vláda nechystá a nikdy nechystala. „V důchodové reformě s hranicí 68 let (pro odchod do důchodu) nepočítáme,“ uvedl. V případě normy Euro 7 pak je demonstrace směřovaná proti něčemu, co vláda sama kritizuje. 

Ministři při příchodu na jednání v Jeseníku odmítali, že by vláda do Olomouckého kraje před protestem utekla. „Výjezdní zasedání bylo nějakou dobu plánované, nemůžeme přizpůsobovat agendu tomu, že se někdo zrovna rozhodne demonstrovat,“ uvedl ministr průmysl Jozef Síkela (za STAN). Také podle vicepremiéra Ivana Bartoše (Piráti) byl výjezd v plánu dlouho dopředu. Bartoše zarazila účast Babiše, který před několika lety sám hovořil o nutnosti zvýšit věk odchodu do důchodu.

Načítání...