Za vysoké ceny potravin mohou podle resortu i obchodníci a zpracovatelé. Ti to odmítají

8 minut
Události: Vláda chce zjistit důvod vysokých cen potravin
Zdroj: ČT24

Za vysoké ceny některých potravin podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) mohou i nepřiměřené marže části obchodníků či zpracovatelů. Ti to ale odmítají a poukazují na růst nákladů i dražší produkty od zemědělců. Nekula proto svolává jednání. A pohrozil také kontrolami marží. Ekonomové upozorňují, že někteří obchodníci a potravináři mohou zneužívat velkou moc nad trhem.

Ceny cukru od loňska vzrostly skoro dvojnásobně a podle ministerstva zemědělství se v obchodech nestandardně vzdalují od cen výrobců. „Obchody nemohly mít podle mého názoru tak prudké zvýšení nákladů, aby zvyšovaly až o čtrnáct korun,“ míní Nekula.

Ve výrobním řetězci potravin i jejich prodeji podle ministra zřejmě dochází k neúměrnému navyšování marží.

Na rozdíl v cenách poukazují i někteří zemědělci. Například v chovu skotu Bonagro mají přes sedm set dojnic. Mlékárně ročně dodají dvanáct milionů litrů mléka. Jeho výkupní cena je nyní asi třináct korun za litr – cena v obchodech dosahuje až 25 korun.

„My samozřejmě marže ovlivnit nemůžeme, vždy to závisí na nabídce a poptávce,“ řekl vedoucí chovu Zdeněk Vala. Kdo na tom nejvíce vydělá, je podle něj otázkou. „Ale zemědělec to určitě není,“ podotkl.

Produkt dodávají k dalšímu zpracování a tím roste i cena – za dopravu, energie, obaly nebo mzdy. A také za marže, které si k tomu výrobci potravin přidají. Jenže podle části ekonomů mezi zpracovateli není dostatečná konkurence, a tak mohou snáz marže navyšovat.

„U nás je neobyčejně koncentrovaný trh zpracovatelů zemědělských surovin. Tam je obrovská tržní síla, která umožňuje zneužívání, omezuje konkurenci,“ uvedla ekonomka a bývalá zástupkyně Česka ve Světové bance Jana Matesová.

Zpracovatelé to ale odmítají. „Rozhodně tady nemáme žádný dominantní subjekt na trhu ani s masem a masnými výrobky, ani s mlékem a mléčnými výrobky,“ tvrdí prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Vzájemné obviňování

Podobná situace, jako už ekonomka zmiňovala u trhu zpracovatelů, je podle Matesové na konci celého řetězce, tedy v obchodech. I tam do ceny započítávají zvýšené náklady a chtějí vydělat. V Česku působí několik řetězců. Šesti největšími jsou ze skupiny Schwarz Lidl a Kaufland, ze skupiny Rewe Penny a Billa, dále pak Albert a Tesco. Dominantní postavení na trhu mají přitom podle tržeb dvě skupiny.

„Je tady jakýsi cenový kartel. Ať už potravináři anebo potom prodejci, prodejní řetězce, si v cenové politice nekonkurují, spolupracují,“ řekla Matesová.

Česká televize oslovila všech šest největších řetězců, nikdo z nich se na kameru nechtěl vyjádřit. Vysvětlení nyní ale požaduje ministerstvo zemědělství a hrozí i případnými kontrolami marží – u zemědělců, potravinářů i obchodníků.

Nejdříve ale chtějí členové vlády slyšet závěry z jejich společné schůzky. „Aby všichni odkryly karty a bylo jasné, kdo nejvíc těží ze zvyšování cen potravin,“ zdůvodnil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Debata o zvyšování cen totiž dál zůstává v bodě, kde se zemědělci, zpracovatelé i obchodníci obviňují, že za to může ten druhý. „Sledovat se má ziskovost, aby bylo vidět, kdo na tom vydělává. Prostě nejziskovější v celé vertikále jsou ti velcí čeští zemědělci,“ míní prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Vejce zdražují, jablka se nevyplatí

Jeden z největších skoků, co se týče cen potravin, zaznamenali statistici u vajec. Z průměrných téměř tří korun za kus během roku jejich cena vystoupala na přibližně šest korun. Podobně zdražoval i zmiňovaný cukr. Loni v lednu ho zákazníci kupovali v průměru za patnáct korun a 55 haléřů, po roce za něj zaplatí přes třicet korun.

Lidé zaplatí více také například za jogurty. Zatímco před rokem se bílý jogurt prodával za devět korun a 46 haléřů, letos v lednu už stojí jedenáct korun.

Opačná situace je například u jablek. Za rok jejich cena klesla o čtrnáct haléřů za kilo. A právě to je důvod, proč jabloňové sady mizí. Podle ovocnářské unie se letos jejich plocha sníží hned o desetinu. Ovocnářům se totiž produkce jablek nevyplatí. Mohou za to drahé energie, hnojiva, ale především levný dovoz právě z Polska.

Například v Těšeticích na Znojemsku letos zmizí na dvacet tisíc ovocných stromů. V celé republice podle ovocnářské unie dohromady milion. „Největší problém vidím v nespravedlivém rozdělení ceny ve vertikále pěstitel a prodejní pult v obchodě. My pěstitelé jablek vlastně za celý rok péče, za dovoz až na sklad odběratele, zabalení dostaneme dvanáct až třináct korun, a jablka se prodávají za čtyřicet až padesát,“ popsal ovocnář z Těšetic Ivo Pokorný.

Maloobchodní síť Brněnka koupila polská jablka o čtyři až pět korun levněji než ta česká, všechna ale prodává za stejnou cenu. V Bille stojí česká jablka kolem čtyřiceti korun za kilogram. Polská, která jsou aktuálně v akci, stojí přitom třináct korun. Této ceně ale čeští farmáři nejsou schopni konkurovat. Je často nižší než jejich náklady.

„Poláci akceptují jakoukoliv cenu, která jim je nabídnuta, jenom aby ta jablka odbyli. Jablka, která měla končit mimo Evropskou unii a která se nepodařila kvůli konfliktu nikam zobchodovat. Takže ty ceny jsou řádově v korunách, může jít o pět až šest korun,“ nastínil předseda ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Při takových cenách se ale některým českým pěstitelům nevyplatí ani úrodu sklidit.

Nejen že polské potraviny míří do Česka, ale jak ceny v českých obchodech rostou, je pro některé lidi stále výhodnější vyrazit nakupovat za hranice – hlavně právě do Polska. Například základní potraviny tam díky daňovému zvýhodnění, které zavedla tamní vláda, mohou vyjít i o polovinu levněji.

„U základních potravin, jako je zelenina, ryby, maso, výrobky z mouky, tam je nulové DPH. Prodlužují antiinflační štít o dalších šest měsíců,“ vysvětlil František Molík z Hospodářské komory. V polských obchodech si na zvýšený zájem Čechů zvykli a zásobování posílili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 4 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 5 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 7 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 10 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 10 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 11 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 12 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...