Vláda chce prověřit marže u zemědělců, potravinářů i řetězců

3 minuty
Události: Zdražování potravin
Zdroj: ČT24

Kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje prověřit ceny u potravinářů, obchodních řetězců a zemědělců. Cílem je podle vlády zjistit výši obchodní přirážky u jednotlivých sektorů. Po jednání s premiérem a členy vlády to ve čtvrtek řekli prezident Agrární komory Jan Doležal a prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Na vysoké ceny některých potravin v minulých dnech upozornil šéf resortu zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle Fialy má ministr za úkol svolat schůzku zástupců zemědělců, potravinářů i obchodních řetězců.

Vláda na čtvrtečním jednání debatovala se zástupci Agrární a Potravinářské komory hlavně o rostoucích nákladech zemědělců a potravinářských podniků. Podle Doležala se zemědělské firmy potýkají zejména se zdražováním energií, pohonných hmot nebo hnojiv. Večeřová pak poznamenala, že ne všechny podniky promítly růst nákladů do cen, obchodní řetězce zároveň tlačí na snížení cen minimálně o pět procent.

„Domluvili jsme se s premiérem i ministrem zemědělství, že se provede šetření, kolik stojí jednotlivé výrobky a jaké jsou přirážky,“ uvedla Večeřová. Podle ní je důležité vyjasnit, jaké jsou obchodní přirážky u jednotlivých sektorů a kde je zdražování potravin největší. Očekává ale, že kontrola bude spíše dlouhodobějšího charakteru.

Podle Fialy je potřeba přesně analyzovat důvod, proč jsou ceny potravin tak vysoké. „Je potřeba si tady v tom udělat jasno,“ řekl po odpolední návštěvě v obci Vysoké Studnice na Jihlavsku. Doplnil, že ministr zemědělství dostal za úkol svolat širší schůzku, na níž by byli zástupci zemědělců, potravinářů i obchodních řetězců. „Na tomto jednání by se společně řešily ty otázky vysokých cen potravin, se kterými chceme určitě něco udělat,“ řekl. Nekula, který premiéra doprovázel, možný termín této schůzky neuvedl.

Obchody mají u některých položek vysoké přirážky, tvrdí Doležal

Podle Doležala pak zemědělci dodávají přímo do řetězců jen zhruba tři až pět procent své produkce. Členové Agrární komory se pak prý potýkají s tím, že na pultech obchodu mají tyto potraviny až třísetprocentní přirážku. Zemědělci podle něj nejsou těmi, kdo za zdražování potravin může. Jako příklad uvedl ceny jablek, u nichž výkupní ceny klesaly, zatímco v obchodech jejich prodejní cena vzrostla. Obdobně klesaly také výkupní ceny pěstitelům cukrové řepy.

9 minut
Brífink po jednání zemědělců a potravinářů s premiérem
Zdroj: ČT24

Tématem jednání byl i zákon o významné tržní síle, který by měl postihovat nekalé obchodní praktiky. Potravinářské firmy se podle Večeřové spoléhají na to, že umožní postihovat obchodní řetězce. „Může to postihovat i to, že sem ze zahraničí přicházejí výrobky za mnohem nižší cenu, než za jakou jsou prodávány v zemi původu, což je nekalá obchodní praktika,“ doplnila.

Nekula upozornil na vysoké přirážky u vajec nebo cukru

Večeřová i Doležal se pak shodli na tom, že cestou ke zlevnění potravin není zastropování jejich cen, případně obchodních marží. Podle nich to potvrdila i negativní zkušenost z Maďarska. Šéf resortu zemědělství dříve uvedl, že zákon o tržní síle povede k větší transparentnosti trhu a stabilitě v tržním prostředí. Minulý týden v dopise upozornil na vysoké přirážky u cukru a vajec vedení největších obchodních řetězců. Podle Nekuly by neměly zneužívat současné situace k neúměrnému zvyšování zisku.

„Růst cen potravin se zastaví v okamžiku, kdy čeští agrobaroni přestanou mlaskat, protože oni jsou ti, kteří masivně zvyšují ceny,“ míní prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Ke kontrole prodejních cen vybraných potravin přistoupilo ministerstvo zemědělství spolu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže i loni na jaře. Kontrolami chtělo dosáhnout toho, aby obchodníci a další členové dodavatelského řetězce nezneužívali tehdejší situace a nezvyšovali uměle své marže.

Zástupci komor podle Doležala upozornili premiéra také na snížení národních dotací do zemědělství, které letos klesnou ze zhruba pěti miliard korun na 2,7 miliardy korun. Doležal připomněl, že velká část peněz jde do živočišné výroby a na ozdravení chovů. „Máme velkou hrozbu v podobě afrického moru prasat a ptačí chřipky, a pokud bychom výrazně omezili finance do těchto sektorů, můžeme se setkat s tím, že příští epidemie bude mít horší dopad,“ doplnil šéf Agrární komory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
21:36Aktualizovánopřed 36 mminutami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 56 mminutami

Při vývoji dronů hraje stále důležitější roli umělá inteligence

Role umělé inteligence (AI) je stále podstatnější i při vývoji dronů pro vojenské či civilní účely. S její pomocí umí bezpilotní letouny mapovat území a vytvořit 3D modely. Zařízení dokáže udělat věrný obraz území zcela autonomně a bez nutnosti GPS. Dronům na zemi pak asistují roboti, kteří hledají například ztracené lidi nebo nepřátelskou techniku. Pracovat s drony, které využívají AI, plánuje i česká armáda. Mohly by jí pomoci kupříkladu detekovat nepřítele.
před 2 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
10:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
20:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trumpův celní seznam vznikal na poslední chvíli, míní Bartuška

Rozhodně to je začátek vyjednávání s většinou zemí světa a americká administrativa očekává nějakou odpověď, řekl v Interview ČT24 zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška v souvislosti s ohlášenými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podotkl, že administrativa USA v tuto chvíli operuje s velmi málo lidmi a podle toho rozhodnutí vypadají. Trumpa podle něj nezajímá nikdo kromě Spojených států.
před 3 hhodinami

Tlak na výkon i nepochopení dopadá na žáky. Zlepšit duševní zdraví má nová strategie

O zlepšení prostředí na školách i well-beingu neboli duševním zdraví mladých diskutovali v pátek zástupci odborné veřejnosti a mládeže na půdě Senátu na jednání Národního konventu o vzdělávání, který zřídil ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Shodli se, že je potřeba podporovat navýšení psychologů na školách i vzdělávání samotných učitelů, kteří někdy nevědí, jak k duševnímu zdraví žáků přistupovat. Zlepšit by se také měla oboustranná komunikace mezi učiteli a žáky.
před 5 hhodinami

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
14:25Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...