Vláda chce prověřit marže u zemědělců, potravinářů i řetězců

3 minuty
Události: Zdražování potravin
Zdroj: ČT24

Kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje prověřit ceny u potravinářů, obchodních řetězců a zemědělců. Cílem je podle vlády zjistit výši obchodní přirážky u jednotlivých sektorů. Po jednání s premiérem a členy vlády to ve čtvrtek řekli prezident Agrární komory Jan Doležal a prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Na vysoké ceny některých potravin v minulých dnech upozornil šéf resortu zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle Fialy má ministr za úkol svolat schůzku zástupců zemědělců, potravinářů i obchodních řetězců.

Vláda na čtvrtečním jednání debatovala se zástupci Agrární a Potravinářské komory hlavně o rostoucích nákladech zemědělců a potravinářských podniků. Podle Doležala se zemědělské firmy potýkají zejména se zdražováním energií, pohonných hmot nebo hnojiv. Večeřová pak poznamenala, že ne všechny podniky promítly růst nákladů do cen, obchodní řetězce zároveň tlačí na snížení cen minimálně o pět procent.

„Domluvili jsme se s premiérem i ministrem zemědělství, že se provede šetření, kolik stojí jednotlivé výrobky a jaké jsou přirážky,“ uvedla Večeřová. Podle ní je důležité vyjasnit, jaké jsou obchodní přirážky u jednotlivých sektorů a kde je zdražování potravin největší. Očekává ale, že kontrola bude spíše dlouhodobějšího charakteru.

Podle Fialy je potřeba přesně analyzovat důvod, proč jsou ceny potravin tak vysoké. „Je potřeba si tady v tom udělat jasno,“ řekl po odpolední návštěvě v obci Vysoké Studnice na Jihlavsku. Doplnil, že ministr zemědělství dostal za úkol svolat širší schůzku, na níž by byli zástupci zemědělců, potravinářů i obchodních řetězců. „Na tomto jednání by se společně řešily ty otázky vysokých cen potravin, se kterými chceme určitě něco udělat,“ řekl. Nekula, který premiéra doprovázel, možný termín této schůzky neuvedl.

Obchody mají u některých položek vysoké přirážky, tvrdí Doležal

Podle Doležala pak zemědělci dodávají přímo do řetězců jen zhruba tři až pět procent své produkce. Členové Agrární komory se pak prý potýkají s tím, že na pultech obchodu mají tyto potraviny až třísetprocentní přirážku. Zemědělci podle něj nejsou těmi, kdo za zdražování potravin může. Jako příklad uvedl ceny jablek, u nichž výkupní ceny klesaly, zatímco v obchodech jejich prodejní cena vzrostla. Obdobně klesaly také výkupní ceny pěstitelům cukrové řepy.

9 minut
Brífink po jednání zemědělců a potravinářů s premiérem
Zdroj: ČT24

Tématem jednání byl i zákon o významné tržní síle, který by měl postihovat nekalé obchodní praktiky. Potravinářské firmy se podle Večeřové spoléhají na to, že umožní postihovat obchodní řetězce. „Může to postihovat i to, že sem ze zahraničí přicházejí výrobky za mnohem nižší cenu, než za jakou jsou prodávány v zemi původu, což je nekalá obchodní praktika,“ doplnila.

Nekula upozornil na vysoké přirážky u vajec nebo cukru

Večeřová i Doležal se pak shodli na tom, že cestou ke zlevnění potravin není zastropování jejich cen, případně obchodních marží. Podle nich to potvrdila i negativní zkušenost z Maďarska. Šéf resortu zemědělství dříve uvedl, že zákon o tržní síle povede k větší transparentnosti trhu a stabilitě v tržním prostředí. Minulý týden v dopise upozornil na vysoké přirážky u cukru a vajec vedení největších obchodních řetězců. Podle Nekuly by neměly zneužívat současné situace k neúměrnému zvyšování zisku.

„Růst cen potravin se zastaví v okamžiku, kdy čeští agrobaroni přestanou mlaskat, protože oni jsou ti, kteří masivně zvyšují ceny,“ míní prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Ke kontrole prodejních cen vybraných potravin přistoupilo ministerstvo zemědělství spolu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže i loni na jaře. Kontrolami chtělo dosáhnout toho, aby obchodníci a další členové dodavatelského řetězce nezneužívali tehdejší situace a nezvyšovali uměle své marže.

Zástupci komor podle Doležala upozornili premiéra také na snížení národních dotací do zemědělství, které letos klesnou ze zhruba pěti miliard korun na 2,7 miliardy korun. Doležal připomněl, že velká část peněz jde do živočišné výroby a na ozdravení chovů. „Máme velkou hrozbu v podobě afrického moru prasat a ptačí chřipky, a pokud bychom výrazně omezili finance do těchto sektorů, můžeme se setkat s tím, že příští epidemie bude mít horší dopad,“ doplnil šéf Agrární komory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 53 mminutami

Babišovy výroky o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, řekl Fiala

Výroky předsedy ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
14:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zadrželi muže v kauze výhrůžek školám. Vyvolalo to napětí mezi Českem a Slovenskem

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tuto skutečnost však slovenská policie zamlčela, což podle Denníku N zaskočilo české kriminalisty, kteří měli na vyšetřování dominantní podíl.
09:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Předškolní vzdělávání jako důležitý pilíř. Obce se chystají na novou povinnost

Dětské skupiny a předškolní vzdělávání obecně nejsou jen o „hlídání“ malých dětí, ale také pilíři, na kterých lze stavět po zbytek života, shodují se odborníci. Česko však stále patří k zemím s nejhorší dostupností dětských zařízení. Situaci mají pomoci zlepšit dotace ministerstva práce a sociálních věcí, které nyní putují obcím na zřízení dětských skupin. Obce totiž od roku 2026 čeká nová povinnost – zajistit péči o tříleté děti, pokud je nepřijme mateřská školka.
před 4 hhodinami

Obrana nakoupí balistické přilby a příslušenství za 1,5 miliardy

Ministerstvo obrany nakoupí 14 600 ochranných balistických přileb s příslušenstvím za 1,54 miliardy korun bez DPH. Smlouvu by měl úřad podepsat do konce října letošního roku, dodání přileb očekává do konce října 2026. O zakázce realizované prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency (NSPA) ministerstvo informovalo vládu.
před 4 hhodinami

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé hutě Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převeden na podzim.
11:06Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Stát bude nově reprezentovat jednotná vizuální identita

Vláda ve středu schválila novou vizuální identitou státních organizací. Nový jednotný styl má sloučit dosavadní různorodou škálu log a grafik. Podle podkladů pro jednání kabinetu má umožnit také lépe čelit podvodníkům, kteří se vydávají za představitele některé státní organizace, a přinést rovněž úspory oproti dosavadnímu stavu při obměně grafického stylu. Charakteristickým rysem bude bílá silueta českého lva na červeném pozadí. Cena metodiky a návrhu stylu se podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) vešla do tří milionů korun.
14:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 6 hhodinami
Načítání...