Mnozí senioři šetří, kde se dá. Někteří jsou závislí na pomoci státu či potravinových bank

7 minut
Události: Dopad zdražování na seniory
Zdroj: ČT24

Zdražování už pociťuje podle průzkumů z posledního měsíce naprostá většina Čechů. Zvláště silně dopadá na lidi v penzi. Hledají proto další a další cesty, jak ušetřit ve svých domácnostech. A v některých případech se obracejí na pomoc ke státu.

Danuše Bílková z Ústí nad Labem má důchod necelých jedenáct tisíc. Aby věděla, kolik spotřebuje, zapisuje si stav elektroměru. A večer nesvítí. Pořídila si totiž baterku, se kterou doma chodí. Ušetřit se snaží i na účtu za teplo. Topení proto využívá co nejméně. 

Ještě skromněji žije Hana Petráková. Roky byla v částečném invalidním důchodu, nyní ve starobním pobírá necelých šest tisíc. Náklady na nájem má přitom o dva tisíce vyšší. Žije z rezerv, příspěvku na bydlení a zažádat chce i o hmotnou nouzi. „Až mi dojdou zásoby, co jsem trošku si našetřila, tak budu holt závislá jen na těchto příjmech.“

V jiné situaci je Antonín Hušek. S manželkou žijí v panelovém domě v Hradci Králové. Dohromady mají měsíční příjem přes 32 tisíc korun. I přes to, že s penězi vychází, jsou naučení šetřit. „Nejvíc šetříme na jídle, nemlsáme, jezdíme na kole, nemáme auto a sport si vybírám jenom takový, na který stačím. Tak třeba dneska jsem hrál ping-pong,“ líčí

Nové zálohy za energie ještě nezná, obavy z budoucnosti ale nemá. „Spousta lidí si stěžuje, že jim vláda dává málo, jenomže kde to ta vláda má vzít. To jsou stejně naše peníze, ze kterých to musí vzít,“ říká Hušek.

V Česku žijí téměř 2,4 milionu starobních důchodců. V průměru pobírají penzi ve výši 18 tisíc korun měsíčně. Na tuto částku ale reálně nedosáhne téměř polovina seniorů. Nejvíce ohroženou skupinou jsou přitom právě ti, kteří žijí sami, zejména pak ženy. Ty mají také v průměru o více než tři tisíce korun nižší penzi.

„Zhruba šestnáct procent populace má hodně malé příjmy. Potom, co zaplatí bydlení a jídlo, jim zbývá do tří tisíc korun na člověka na měsíc,“ přibližuje situaci sociolog Daniel Prokop z PAQ Research, který je také členem Národní ekonomické rady vlády. 

Příspěvek na bydlení využívá jen zlomek těch, kteří mají nárok

I proto přišla vláda s opatřeními na pomoc proti zdražování. Kromě plánovaného zastropování cen energií od příštího roku jde o příspěvek na bydlení. Ten by podle Prokopa mohl výrazně pomoct až pětině českých domácností. Čerpá jej však necelých pět procent.

„Musíme si uvědomit, že na to má nárok například domácnost důchodců, která má 30 tisíc a dává za bydlení dvanáct tisíc. Tak má nárok na tři tisíce korun na příspěvek na bydlení,“ zdůrazňuje Prokop.

Součástí důchodů bude od ledna 2023 také výchovné ve výši 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Národní ekonomická rada vlády přitom v zájmu snížit schodek státního rozpočtu navrhla jeho zrušení. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) však výchovné považuje za nedotknutelné. 

Pomoci by měla i valorizace penzí. Ta letos důchody zvedla už třikrát. Počtvrté pak díky ní narostou po Novém roce.  

Roste zájem o potravinové banky

Senioři stále častěji vyhledávají pomoc také přes potravinové banky. „Vyloženě už čekají na potravinovou pomoc, jsou na to naučení,“ říká Pavel Gajer z SK Barbora v Kutné Hoře. Do pražské potravinové banky jezdí už skoro tři sta organizací, které pak jídlo rozvážejí dál.

Projekt Krok za krokem pomáhá s jídlem či dluhy zdarma sto padesáti lidem. „Buď dostanou potvrzení od úřadu práce, že mají nárok na potravinovou pomoc, nebo s našimi klienty vyhodnotíme, že pomoc potřebují,“ vysvětluje finanční koučka projektu Monika Rejtnarová.

Pomoc potravinových bank jde v padesáti procentech právě seniorům. A jejich zájem narůstá. „Zatímco dříve to byly jen vdovy a vdovci, dneska jsou to i dvojice. I když dva důchody dají dohromady, tak to nestačí,“ přibližuje situaci ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová.

Proto do banky ve Zdibech mohou přijít každé úterý i jednotlivci. Toho využívá 79letý pan Jiří, který žije sám v pokoji u známých. „Důležité je to z toho důvodu, že já důchod používám pro některé z mých známých, kteří jsou na tom hůř. Pomůže mně i těm lidem z mého okolí, že potravinová pomoc tady existuje,“ říká. 

Na rozdíl od ostatních žadatelů o pomoc senioři nepotřebují doporučení sociálních úřadů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 34 mminutami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 44 mminutami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
11:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Japonci mají k tuzemsku blíž, než by se mohlo zdát, říká Pavel

Japonský císař Naruhito v císařském paláci v Tokiu přijal v pátek českého prezidenta Petra Pavla. Návštěva byla vyvrcholením jeho cesty do Japonska. Setkání trvalo zhruba půl hodiny. Prezident později schůzku označil za velice vstřícnou s tím, že spolu hovořili třeba o světové výstavě Expo či o tom, jak Česko pomáhá Ukrajině. Císař také vyjádřil vůči Pavlovi podle japonských médií vděčnost za jeho návštěvu Hirošimy. Pavel se později setkal také s premiérem Šigeruem Išibou a měl přednášku na Tokijské univerzitě.
06:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vedení jednoho z kontingentů Frontexu bude sídlit v Praze

V Praze bude od příštího roku sídlit vedení jednoho z kontingentů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Bude řídit činnost stovek policistů agentury působících zejména na letištích v deseti zemích, které nemají vnější pozemní hranici s nečlenskými státy EU. Kontingent vznikl letos v lednu, jeho vedení je v tuzemském hlavním městě zatím dočasně.
12:10Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Žloutenky typu A přibývá dramaticky, říká Prymula

Nárůst případů onemocnění žloutenku typu A je v Česku dramatický, říká epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle dat Státního zdravotního ústavu bylo letos k 21. červenci nahlášeno už 928 případů a deset úmrtí. Ve srovnání s celým loňským rokem je dosavadní počet nemocných zhruba o polovinu vyšší. Loni zemřeli dva lidé. Prevencí je zvýšení osobní hygieny a očkování.
před 4 hhodinami

Bez mobilů, zato s prostorem pro sebe, nabízí expertka recept na klidnou dovolenou

Dovolená má být časem pro odpočinek, ale může se z ní stát stresový faktor. Volné dny mohou provázet hádky, stres a napětí. Podle Markéty Vamberk Šauerové z katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy jsou nejčastějšími důvody, proč se dovolená změní ve stresor, vybočení ze zaběhnutého režimu a přeorganizovávání. Receptem na klidnou dovolenou je podle speciální pedagožky důkladná příprava s prostorem na flexibilitu. „Důležité je organizovat, ale nejet s pevně daným fixním plánem. Lidé jsou pak často rozhození, že jim plán ve volnu nevychází,“ nastínila.
před 9 hhodinami
Načítání...