Pavel a Nerudová vedou v modelu Medianu pro první kolo volby, Babiš je těsně třetí

Největší podporu v prvním kole prezidentské volby má nyní podle volebního modelu agentury Median generál Petr Pavel, volilo by ho 28 procent lidí. Druhá se umístila bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová s 27,5 procenta. Předseda ANO Andrej Babiš by se poprvé ocitl až na třetím místě, získal by 24,5 procenta hlasů. Ve druhém kole by Nerudová podle modelu porazila Pavla.

Trojice nejsilnějších kandidátů má výsledky s rozdílem na úrovni statistické chyby, upozornila agentura. „Na základě volebního modelu tak nelze s jistotou říci, kdo by se aktuálně dostal do druhého kola volby a kdo nikoliv,“ dodali autoři modelu. Statistická odchylka činí podle nich plus minus 3,5 procentního bodu.

Ve srovnání s předchozím výsledkem modelu Medianu z přelomu listopadu a prosince si Pavel polepšil o 4,5 procentního bodu. Podpora Nerudové klesla o 0,5 bodu. Předseda ANO dva procentní body ztratil.

Čtvrtý by v prvním kole prezidentské volby nyní skončil senátor Pavel Fischer, pro kterého by hlasovalo 5,5 procenta voličů. O půl procentního bodu méně by získal senátor Marek Hilšer. Odborový předák Josef Středula by dostal čtyři procenta, kandidát SPD Jaroslav Bašta 3,5 procenta. Po jednom procentu hlasů by získali rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a podnikatel Karel Diviš.

V hypotetickém druhém kole by Nerudová porazila Pavla poměrem 54 ku 46 procentům hlasů. Pokud by do druhého kola postoupil předseda ANO, prohrál by podle modelu s Pavlem i Nerudovou, a to poměrem 37 ku 63 procentům, respektive 36 ku 64 procentům. Všechny tři scénáře předpokládají vysokou volební účast, upozorňuje Median.

Volební jádro má nejvyšší Babiš

V otázce, koho by podpořili ve druhém kole, pokud by se do něj nedostal jejich favorit, zatím značná část voličů váhá. Podle průzkumu by voliči senátorů Fischera a Hilšera šli nejčastěji volit Nerudovou. Podporovatelé Josefa Středuly a Jaroslava Bašty by ve druhém kole hlasovali hlavně pro Babiše.

Volební jádro má nadále nejvyšší Andrej Babiš, a to 17 procent. O procentní bod menší jádro má Petr Pavel. Třetí je Danuše Nerudová s 15 procenty. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity má ale nejvyšší potenciál. Podle průzkumu by mohla oslovit až 43 procent voličů. Pavel by mohl dosáhnout až na 41,5 procenta voličů a Babiš na 30,5 procenta.

Babiš podle průzkumu sbírá podporu zejména mezi penzisty ve věku 65 let a více a mezi absolventy středních škol bez maturity. Nerudovou a Pavla preferují především absolventi vysokých škol a středních škol s maturitou.

Průzkum pro volební model se konal mezi 8. až 19. prosincem. Zapojil se do něj reprezentativní vzorek tisíc respondentů ve věku osmnácti let a více.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 3 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 3 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 9 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...