Listopadové výročí doprovázely i protesty, organizátoři kritizovali současné poměry

2 minuty
UDÁLOSTI: Demonstrace proti vládě a České televizi
Zdroj: ČT24

Česko si připomíná třiatřicet let od pádu komunistického režimu a třiaosmdesát let od nacistického zákroku proti tuzemským vysokým školám. Oslavy 17. listopadu doprovodil vedle vzpomínkových akcí, koncertů a debat také protest lidí nespokojených se současnou společensko-politickou situací. Svolalo ho uskupení Česká republika na 1. místě.

Sváteční demonstraci proti vládě a České televizi svolal organizátor podzimních protivládních shromáždění Ladislav Vrabel. Účastníci protestu se ve dvě odpoledne sešli v Opletalově ulici nedaleko Hlavního nádraží, odkud se vydali na pochod po magistrále. 

Policie kvůli průvodu odkláněla dopravu ve směru z centra na Pankrác. Uzavření magistrály zkomplikovalo i náhradní autobusovou dopravu za metro C. Dopravní podnik autobusy ve směru na Pražské povstání odkláněl přes Myslíkovu a Podolské nábřeží.

Cílem pochodu byla budova ČT na Kavčích horách, kam průvod dorazil kolem čtvrté. Účastníci akce zde demonstrovali „za umožnění vystoupení ve vysílání“, jejich představitel chtěl totiž pronést desetiminutový projev na ČT1 a ČT24. Televize tento požadavek ovšem odmítla už ve středu na Twitteru. „Takto to nefunguje,“ uvedla. „Program ČT určují pravidla, kodexy, standardní postupy. Ne tlak. ČT projevy na přání vysílat nemůže. A nebude.“

Vrabel podle ČTK předem avizoval, že protest na Kavčích horách bude poklidný.  Mezi řečníky patřila někdejší členka Rady ČT Hana Lipovská nebo politička Jana Bobošíková. „My jediné, co potřebujeme, je ukázat nějakým způsobem sami sobě, že většina lidí chce odvolat vládu. A jakmile to ukážeme, tak to prezident musí udělat, protože jsme v demokracii,“ řekl organizátor.

V projevech před sídlem ČT zněla kritika obsahu zpravodajství ČT. Podle vystupujících není nestranné, protože v době pandemie covidu-19 příliš kladlo důraz na informace o očkování proti nemoci a v době války na Ukrajině dává málo prostoru ruským názorům. Demonstranti také kritizovali vládu, která podle nich žene Česko do války. Za největší zlo současnosti řečníci označili členství Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Na protest dohlíželi policisté, až na drobné slovní střety se ale akce obešla bez konfliktů. Pražská policie již ve středu vzkázala, že je připravená udělat maximum pro zajištění veřejného pořádku a ochrany zdraví i majetku. Rezidenty upozornila na to, že některé ulice poblíž sídla televize budou až do večera zcela neprůjezdné. 

Demonstrace spolku Česká republika na 1. místě
Zdroj: Michaela Říhová/ČTK

Bezpečnostní expert: Je to kolorit

„Protestní akce na různé státní svátky jsou koloritem celou polistopadovou dobu,“ komentoval pražskou demonstraci bezpečnostní expert z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Miroslav Mareš. „To, že jsou protesty umožněny a že se dají prezentovat radikální názory, svědčí o tom, že jsme v tomto ohledu funkční demokracií.“

Protesty z posledních měsíců mají podle Mareše větší množství příčin; kombinuje se v nich nespokojenost té části politického spektra, které se považuje za nedostatečně zastoupené v parlamentu, spolu s občanskými obavami z energetické krize a jejích negativních dopadů. „Také je to důsledek ruské agrese na Ukrajinu. Řada lidí má pocit, že by se měla změnit naše prozápadní orientace a v agresi viděli příležitost, jak obrátit prozápadní směřování Česka,“ dodal Mareš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl žalobě exředitelky SÚKL kvůli odvolání z funkce, píše iRozhlas

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 17 mminutami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 17 mminutami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 2 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 3 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 12 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 13 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 13 hhodinami
Načítání...