Zájmem Česka je zastavit ruský imperialismus, řekl Fiala diplomatům

20 minut
Projev premiéra Fialy k českým velvyslancům
Zdroj: ČT24

Vedoucí zastupitelských úřadů Česka v zahraničí se v pondělí sešli v Černínském paláci na pravidelné poradě. Tématem jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) byly zejména ekonomické a bezpečnostní otázky v souvislosti s dopady ruské invaze na Ukrajinu. Premiér velvyslance mimo jiné vyzval, aby hledali všechny i dosud přehlížené možnosti v energetice. Šéf české diplomacie v projevu poté apeloval na diplomaty, aby „vysvětlovali, proč nelze být vůči zlu v podobě války lhostejný.“

„Širším zájmem naší země je, aby byl ruský imperialismus konečně zastaven,“ prohlásil v úvodním projevu Fiala. Česko podle něj musí ruskou agresi na Ukrajině přečkat s co nejmenšími ztrátami. Dodal také, že v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie se snaží tuzemští politici vyvíjet větší tlak na Rusko a připravují poválečnou obnovu Ukrajiny. 

Nejvýznamnější výzvou, které podle Fialy Česko v novodobé historii čelilo, je i pro diplomaty řešení energetické krize. „Česká republika musí proměnit svůj energetický mix a dosáhnout energetické suverenity,“ uvedl s tím, že mají jednat o všech možnostech v oblasti energetiky. Mají se soustředit na dodávky i investice s potenciálem přeměnit ekonomiku. 

Fiala totiž očekává výpadky dodávek surovin, které využívá Rusko vůči EU jako zbraň. „To si vyžaduje hledání celoevropských řešení a bude to velkou zkouškou naší solidarity,“ zdůraznil s tím, že v EU je nutná spolupráce. „Pokud se v zásadních problémech ocitne byť jeden jediný člen Evropské unie, kaskádovitě budou do propasti padat ostatní,“ dodal.

Krizi chápe jako nebývale silný impulz pro modernizaci energetiky. Česko podle něj čeká několik těžkých let, nutné je změnit energetický mix. Podle něj nejde jen o samotné dodávky surovin, ale také o potenciální investice do přeměny české energetiky či do výzkumu nových zdrojů. „Je třeba vystoupit mimo zaběhnuté postupy a způsoby uvažování a zaměřit se také na oblasti, které jsme doposud přehlíželi a opomíjeli,“ upozornil. 

Fiala zároveň vyzdvihl některé dosavadní úspěchy českého předsednictví v Radě EU. „Velkou důležitost přikládáme udržení elementárního politického konsenzu,“ prohlásil. Bez jednoty EU a Západu by podle něj Rusko nikdy tak silně nepocítilo dopad ekonomických sankcí. „Unijní rozhodování principem jednomyslnosti je často zdlouhavější, než bychom si přáli, ale jakmile k dohodě dojde, je pevnější,“ doplnil a varoval před snahami princip zásadněji upravovat.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) v polovině července řekl, že Česko chce v dotazníku mezi státy EU zjistit, kde si dokážou představit posun od jednomyslného hlasování k většinovému. Posun k hlasování kvalifikovanou většinou je podle něj reálný u jednotlivostí, ne u celých oblastí.  

23 minut
Projev ministra zahraničí Lipavského na zahájení pravidelné porady diplomatů
Zdroj: ČT24

Lipavský: Hlavním úkolem je zajištění svobodného a suverénního Česka

V projevu před diplomaty zdůraznil ministr Jan Lipavský, že hlavním tématem předsednictví je podle něj pomoc Ukrajině.  Rusko totiž podle něj rozpoutalo v Evropě válku, která je nejhrubším porušením Charty OSN a mezinárodního práva a ohrožením České republiky. „Putinova válka nesmí uspět, a to ani v podobě jakýchkoli územních ústupků,“ řekl šéf české diplomacie. Smyslem české zahraniční politiky je podle něj „zajištění svobodného a suverénního Česka.“ 

Lipavský rovněž podpořil větší snahu o integraci Gruzie, Moldavska a Ukrajiny do Evropské unie. Ministři zahraničí těchto tří zemí dorazí příští týden do Prahy a zúčastní se oběda na okraj zasedání šéfů diplomacií zemí EU. Česko ale podle Lipavského nezapomíná ani na kandidátské země na západním Balkáně.

Dodal také, že Česko bude usilovat o vyvolání debaty ohledně toho, jak více omezit vydávání víz Rusům a Bělorusům. Zároveň však doplnil, že z těchto dvou zemí už jeho resort obržel desítky žádostí o udělení dlouhodobého pobytu od obránců lidských práv, novinářů a aktivistů. Připomněl také, že jeho úřad chce urychlit přípravu takzvaného Magnitského zákona, který umožní postihovat národními sankcemi závažné protiprávní jednání v mezinárodním kontextu. 

Síkela: Česko může být lídrem v poválečné obnově Ukrajiny

Podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) je klíčové zajistit celoevropské finance pro poválečnou obnovu Ukrajiny. Dodal, že lídrem v této oblasti by chtělo být Česko. Za priority svého resortu považuje zajištění energetické, surovinové a zdrojové bezpečnosti České republiky, aktivní pomoc firmám k prosazení na zahraničních trzích a posílení spolupráce v rámci Evropské unie. 

Resort průmyslu má podle Síkely k dispozici ukrajinský dokument, který definuje potřeby z hlediska obnovy kritické infrastruktury po ruské invazi. Ministerstvo proto zřídilo platformu Business klub Ukrajina, jež má propojit informace o poptávce s nabídkou českých firem. „S ministerstvem zahraničí spolupracujeme také na společném rekonstrukčním materiálu,“ uvedl. 

Pravidelná porada zástupců české diplomacie potrvá do středy 24. srpna. Během loňského setkání řešili velvyslanci vliv pandemie covidu-19 na mezinárodní politiku a stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu. Tehdejší ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) při té příležitosti vyznamenal českého velvyslance Jiřího Balouna nejvyšším vyznamenáním resortu za práci při evakuaci českých vojáků a místních spolupracovníků z Kábulu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 4 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 12 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 13 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 13 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 16 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 17 hhodinami
Načítání...