Na letišti v Mošnově na Novojičínsku pokračovaly Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Během dvou dnů je navštívilo dohromady zhruba šedesát tisíc lidí. V sobotu bylo diváků okolo třiatřiceti tisíc, v neděli o něco méně, sdělil za pořadatele Jaromír Krišica. Další stovky lidí sledovaly letecké ukázky v okolí letiště.
Dny NATO navštívilo během víkendu v Mošnově dohromady zhruba šedesát tisíc lidí
Diváci mohli na letišti sledovat každý den zhruba osm hodin programu, ve kterém byly dynamické ukázky jak ve vzduchu, tak na zemi. Kromě toho si mohli lidé prohlédnout množství strojů na ploše letiště. Byl mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II italského letectva, který se tak stal prvním letadlem páté generace, jež mohli vidět lidé ve střední Evropě. Také bezpilotní americký prostředek MQ-9 Reaper byl k vidění na jedné z prvních akcí v Evropě.
Překvapením, které pořadatelé připravili na neděli a podařilo se ho uskutečnit odpoledne, když se zlepšilo počasí, byl společný hromadný seskok výsadkářů z české armády a Izraelských obranných sil z transportního letounu CASA C-295. Připomenul spolupráci mezi oběma státy, která trvá od vzniku státu Izrael, přes 70 let. Šlo o první seskok izraelských výsadkářů na českém území od vzniku České republiky.
„Je jen málo států, se kterými má Česká republika, a dříve mělo Československo, tak dobré vztahy jako s Izraelem. I díky tomu můžeme našim návštěvníkům nabídnout tento jedinečný seskok, protože účast izraelských sil na veřejné akci v Evropě je velmi raritní,“ uvedl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.
Program ovlivnilo počasí
Počasí zřejmě ovlivnilo návštěvnost, ale i program. Sice nepršelo, ale bylo oblačno. V sobotu byl kvůli tomu zrušen seskok polských speciálních sil, který chtěli parašutisté uskutečnit podle GPS souřadnic a skákat ze tří tisíc metrů, a v neděli se nekonal zahajovací seskok českých a polských parašutistů s vlajkami.
Pavlačík řekl, že se kvůli počasí nerušily žádné letové ukázky. Někteří piloti ale nemohli dělat prvky, kdy mohou stoupat po takzvané vertikále, ale šlo o takzvanou flat verzi, při níž stroje létají jenom pod úrovní mraků. „Jedna z nejzákladnějších podmínek je, že letoun musí být neustále ve vizuálním kontaktu, to znamená, že se nesmí ztratit ani v mracích, ani za horizontem,“ vysvětlil Pavlačík.
Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představily armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí.
Česká armáda ve své expozici na Dnech NATO ukazovala, jak se modernizuje. Lidé tam mohli vidět starou techniku a novou, která ji postupně nahrazuje. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) připomněl, že letos armáda dostala terénní vozidla Toyota Hilux a dva letouny CASA a že před uzavřením jsou dvě strategické zakázky na děla a protiletadlový raketový komplet SHORAD.
Vstup na dvoudenní akci byl zdarma. Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky, přičemž platili jen servisní poplatek patnáct korun. Museli rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.
V minulosti akci navštěvovalo i přes dvě stě tisíc lidí, letos byl počet diváků omezený maximálně na čtyřicet tisíc každý den.
Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu.