Státní zástupkyně podala obžalobu v kauze těžby kamene v Lánské oboře

Státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze podala ve čtvrtek ke kladenskému okresnímu soudu obžalobu na jednoho člověka za porušení povinnosti při správě cizího majetku v kauze Lánská obora. V tiskové zprávě to uvedla žalobkyně Denisa Sotáková. Podle dřívějších informací jde o šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Ten byl letos nepravomocně odsouzen už v jiné kauze, a to za ovlivnění veřejné zakázky. Soud mu v květnu uložil nepodmíněný tříletý trest vězení.

Miloš Balák
Zdroj: ČTK Autor: Sandra Bejšáková

Policie Baláka původně stíhala kvůli údajné zpronevěře, koncem loňského srpna ale státní zástupce trestní stíhání zrušil a věc vrátil policii kvůli změně právní kvalifikace. Na podzim padlo obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Šéf Lesní správy Lány podle aktuální obžaloby porušil zákon v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře. V případě prokázání viny a odsouzení by mu v rámci uvedené kvalifikace mohlo hrozit až pět let vězení. Skutek má spočívat ve větším rozsahu těžby kamene, než bylo oficiálně vykázáno, škoda podle kriminalistů přesáhla jeden milion korun.

Balák byl nepravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivněním veřejné zakázky k druhé etapě zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Podle soudu mělo k nezákonnému zjednání výhody dojít zhruba před pěti lety.

Soud šéfovi Lesní správy Lány uložil vedle nepodmíněného trestu vězení čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu korun. Odsouzen byl i manažer firmy Energie stavební – báňská (ESB) Libor Tkadlec, který dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. Společnost ESB má zaplatit přes pět milionů korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Obžalovaní od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář po vynesení květnového rozsudku uvedl, že chce v případu dál ctít presumpci neviny. Balák tedy zatím zůstává ve funkci.

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky, stará se téměř o 5800 hektarů státních pozemků. Většinu tvoří lesy, součástí je též Lánská obora.