Český svaz bojovníků za svobodu si za předsedu opět zvolil Vodičku

3 minuty
Události: Vodička v čele ČSBS
Zdroj: ČT24

Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) si na dalších pět let zvolil do čela Jaroslava Vodičku. Kritici současného vedení se sjezdu neúčastnili - namítají, že část z nich by nedostala možnost hlasovat. To protistrana odmítá - stejně jako údajně nevýhodné prodeje majetku nebo netransparentní hospodaření.

Už deset let vede svaz bojovníků za svobodu bývalý pohraničník a agent Veřejné bezpečnosti Jaroslav Vodička. Na konci června říkal: „Svaz bojovníků za svobodu má necelých pět tisíc členů. Věříme, jak jsem dnes již řekl, že tento stav nám nebude již klesat.“

Za pět let ubylo přibližně čtrnáct set členů. Vlastní spolky mimo strukturu svazu si založily třeba buňky v Kladně, ve Valašském Meziříčí a nejnověji skončila i tradiční organizace v Lidicích. Všechny kvůli nesouhlasu s ústředním vedením. Vodička ale uspěl i na letošním sjezdu. Volily ho tři pětiny hlasujících.

Sjezdu v pražském Top Hotelu udělil záštitu prezident Miloš Zeman. A k delegátům promluvili zástupci dvou parlamentních stran - komunistů a SPD. 

Hlas

Naopak nepřijeli nejhlasitější kritici současného předsednictva. „Vodičkovo vedení vymyslelo, že pouze někteří tam budou moci s hlasem rozhodujícím. A my bychom tam mohli většinou s hlasem poradním, tak jsme se rozhodli toho neúčastnit,“ vysvětlil zástupce Platformy Vraťme vážnost ČSBS Vladimír Pelc.

Kritici tvrdí, že na sjezdu nemohli hlasovat delegáti vyslaní svými organizacemi po 18. březnu. V té době ale platila přísná protiepidemická opatření a členské schůze se mohly jen obtížně konat. Benešovská organizace kvůli tomu zvažuje žalobu k soudu.

Vodička v pondělí nezvedal České televizi telefon. Mluvčí svazu Ioannis Sideropulos sdělil: „Nikdy žádný orgán ČSBS před XI. sjezdem nepřijal usnesení o tom, že by se řádný delegát sjezdu měl sjezdu zúčastnit s jiným, než plným hlasovacím právem.“

Odpůrci Vodičkova vedení si také stěžují, že nedostávají odpovědi na své otázky. Například jak byly využity necelé tři miliony z prodeje domu v pražských Běchovicích. Nebo proč většina šestimilionové státní dotace jde na potřeby ústředí. Podle vedení svazu je hospodaření transparentní a popsané ve výročních zprávách.

Projevy

Český svaz bojovníků za svobodu sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce, jakož i jejich rodinné příslušníky a pozůstalé po nich. Vedení svazu bývá ale kritizováno za své postoje, kromě Vodičkova projevu v Terezíně například i za ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování protirežimních demonstrací. Svaz se hájí tím, že Ondráček přispěl na opravu válečných pomníků.

Kritice čelil ČSBS také za vylučování členů, kteří se vymezovali proti jeho vedení. Část samospráv ho odmítá dotovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 39 mminutami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 1 hhodinou

Policie obvinila tři lidi kvůli drogové činnosti, dle médií i Vémolu

Policie obvinila tři lidi ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. V úterý o tom informovala mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Podle médií je mezi nimi i MMA zápasník Karel „Karlos“ Vémola. Obviněným hrozí deset až osmnáct let vězení. Zda budou kriminalisté pro obviněné navrhovat vazbu, upřesní podle Šmoldasové později.
před 5 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 5 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 6 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
před 15 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 17 hhodinami

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
před 17 hhodinami
Načítání...