Pilotní projekty pustí diváky na fotbalové tribuny i do koncertních sálů

8 minut
Události: Pilotní projekty pustí diváky na stadiony i za kulturou
Zdroj: ČT24

Fotbaloví fanoušci se o víkendu můžou vrátit na stadiony, hlediště smí zaplnit jen z desetiny a budou muset mít negativní test. Výjimku dostala první a druhá liga v rámci pilotního projektu od ministerstva zdravotnictví v úterý. V rámci pilotních projektů se diváci dostanou i na kulturní akce, například na benefici České filharmonie. Divadla však zůstanou zavřená, některé scény se proto chystají hrát pod širým nebem.

Tisícovka fanoušků byla při pondělním hokejovém finále v Třinci nejen vidět, ale taky slyšet. Možnost oslavit mistrovský titul spolu s fanoušky by mohla mít v neděli už také fotbalová Slavie. Na stadion v pražském Edenu budou moci dorazit až dva tisíce lidí.

Kvůli výjimce ministerstva zdravotnictví se odehraje s diváky celkem 16 zápasů první a druhé ligy. S přípravami okamžitě začali i v Liberci. „Pracujeme na tom celý den, ještě během včerejška (úterý – pozn. red.) jsme dostali velmi podrobný manuál od Ligové fotbalové asociace,“ řekl ředitel komunikace FC Slovan Liberec Tomáš Čarnogurský.

Tribuny se smějí zaplnit jen z deseti procent. Započítávají se i pořadatelé nebo zástupci médií, do hlediště zasedne až 900 držitelů permanentek. „Budeme vydávat vstupenky pouze do sudých řad a na sudá místa, takže tím zajistíme ty potřebné rozestupy už při distribuci vstupenek,“ přiblížil Čarnogurský.

Permanentkáři si budou lístky muset zajistit dopředu, nejlépe přes internet. Pro vstup na stadion budou potřebovat negativní PCR nebo antigenní test z laboratoře, ne starší než 48 hodin. Nebo potvrzení o očkování či prodělaném covidu. Klub už se proto domluvil s nedalekým testovacím místem na posílení víkendových služeb. Bude muset vést i přesné seznamy diváků, ti navíc musejí vyplnit i takzvaný sebereportovací formulář.

„Mají za povinnost do 14 dnů ověřovat, jaký je zdravotní stav těchto osob a pokud tam dojde k výskytu onemocnění, musí to okamžitě hlásit krajské hygienické stanici,“ řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Pro ověření náročné administrativy budou v den zápasu sloužit pokladny, otevřené budou už od dopoledne. Po splnění všech požadavků pak pracovníci divákům aktivují vstupenku. U turniketů pak budou pořadatelé kontrolovat totožnost a měřit teplotu.

Středeční pohárová utkání se navzdory úterním informacím ale hrála ještě bez diváků. Ministerstvo oznámilo, že se pilotní projekt vztahuje jen na ligové zápasy. „Určitě se nepůjde na fotbal všude. My si pilotními projekty ověřujeme, že pravidla, o kterých uvažujeme, fungují,“ uvedla Svrčinová.

Za kulturou s testem a respirátorem

O návrat diváků usilují i pořadatelé v oblasti kultury. V blízké době by se tak mělo dít také v rámci pilotních projektů. Schválená je benefice České filharmonie v pondělí 10. května, diváci naplní Dvořákovu síň Rudolfina z jedné třetiny. V předstihu budou muset absolvovat kloktací PCR test a koncert vyslechnou v respirátorech. K povolení přímé účasti míří i Pražské jaro.

Ze 23 akcí, které se budou vysílat on-line, by na několika vybraných mohli být majitelé vstupenek i v sálech. Na venkovní představení nebo utkání by lidé podle balíčků ministerstva zdravotnictví mohli ve chvíli, kdy týdenní počet nakažených klesne pod 75 na 100 tisíc obyvatel. U sportu se počítá s omezenou kapacitou. Další podmínky, jako třeba povinné testy, zatím jasné nejsou. A to ani u další fáze, která povoluje účast i na představeních uvnitř, včetně kin. Přesná pravidla by měla být do konce týdne.

Ve středu také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) otevřel v historické budově Národního muzea výstavu vítězných snímků letošního ročníku Czech Press Photo. Zatím bude 400 fotografií přístupných pouze on-line. Podle Zaorálka se to ale může příští týden změnit.

„Jsem rád, že jsem tu výstavu vůbec zahájil. Bylo také ve hře, jestli se vůbec bude konat. Zaplaťpánbůh, že se pořadatelé nevzdali, uspořádali to a teď to vypadá, že by mohli mít i šanci, že 3. května otevřeme muzea a galerie a budou sem proudit návštěvníci,“ řekl ministr. Muzea, galerie a památky od pondělí v omezeném režimu určitě otevřou v Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji. Povolení by ale mohly dostat i střední Čechy a Praha. 

Divadelní herci se chystají ven

Hůř jsou na tom divadla. Minimálně ta brněnská už nevěří, že by v aktuální sezoně ještě mohla hrát uvnitř. Jejich ztráty se šplhají do desítek milionů. S nadějí tak vyhlížejí mírnější podmínky, které by umožnily představení pod širým nebem. A apelují na ministerstvo zdravotnictví, aby tato pravidla stanovilo.

Jako první se plánuje přestěhovat ven Městské divadlo Brno, už 29. května by rádo odehrálo premiéru autorské inscenace Napoleon aneb Alchymie štěstí. „Letos budeme realizovat na 40 představení, což je významný díl našeho příjmu za celý rok,“ řekl ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Městské divadlo na Biskupském dvoře v polovině července vystřídá Balet Národního divadla Brno s inscenací Romeo a Julie. Na místo byli zvyklí vyrážet diváci i za Divadlem Bolka Polívky, které si letos pro představení pod širým nebem vyhlédlo nové místo, vedle bazénu na Kraví hoře.

Nejvíc souborů se v létě vystřídá na nádvoří hradu Špilberku, který bude patřit chvíli hudbě, chvíli divadlu. Anebo obojímu najednou, až se do něj přesune Janáčkova opera. Ven se chystá také Městské divadlo Zlín, stejně jako loni postaví letní scénu v parku za budovou. A Slovácké divadlo se usadí na nádvoří Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 27 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 3 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 7 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 10 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 11 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 11 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 12 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...