Zájem o hypotéky je rekordní, Češi si na bydlení půjčili v březnu 44 miliard

České banky v březnu poskytly lidem téměř 14 a půl tisíce hypotečních úvěrů za rekordních 44 miliard korun. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Březen se tak stal nejsilnějším měsícem v historii ukazatele. Objem poskytnutých hypoték za první čtvrtletí se vyšplhal téměř na 100 miliard korun. Průměrná úroková sazba v březnu po 11 měsících poklesů nepatrně stoupla na 1,94 procenta.

Video Události: Banky v březnu poskytly hypotéky téměř za 45 miliard korun
video

Události: Banky v březnu poskytly hypotéky téměř za 45 miliard korun

„Pokud jsme o únoru a lednu letošního roku hovořili jako o velmi úspěšných až rekordních měsících, tak březen je jednoznačně nej měsícem v celé historii Fincentrum Hypoindexu. A to platí ve všech sledovaných oblastech. Počínaje objemem všech poskytnutých hypoték 44,72 miliardy korun přes jejich počet až po průměrnou poskytnutou hypotéku 3,105 568 korun,“ uvedl analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Počet poskytnutých hypoték překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky sjednaly celkem 14 386 hypoték. Letos v březnu to bylo o 15 více. Průměrná hypotéka za březen vzrostla o 98 667 korun.

„Průměrná hypotéka naznačuje, že tlak na růst cen nemovitostí nepolevuje. Aktuální data Českého statistického úřadu ze stavebnictví navíc ukazují, že klesá nejen počet dokončených, ale i počet zahájených bytů, což se časem odrazí i v nabídce nového bydlení. Dá se proto očekávat, že tlak na růst cen nemovitostí ještě zesílí,“ podotkl Sýkora. 

Za vysokým zájmem lidí o získání nové hypotéky stojí podle něj informace v médiích, od analytiků i samotných bank, že sazby hypoték půjdou již pomalu nahoru. V rekordních počtech se však projevuje hlavně zájem lidí o refinancování existujícího hypotečního úvěru. „S ohledem na vývoj, který začal již v minulém měsíci, lze očekávat, že ruku v ruce s růstem sazeb budou naopak pomalu klesat počty a objemy poskytnutých hypoték,“ odhadl Sýkora.

Objem hypoték poskytnutých v ČR
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Nejvíce hypoték v historii říká, že bez ohledu na aktuální nejistou situaci je investice do vlastního bydlení na prvním místě, dodal analytik společnosti Patron Daniel Horňák. Otočeni kurzu úrokových sazeb směrem vzhůru bylo podle něj hlavním impulsem, proč s hypotékou již nečekat. „V kombinaci s nedostatkem nemovitostí, jejich stále se zvyšujícími cenami a nejistou budoucností byl březen ve znamení ,když hypotéku ne teď, tak už nikdy',“ dodal.

Banky začínají být přetížené počtem vyřizovaných žádostí a prodlužují se lhůty zpracování hypoték, sdělil ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Za vysokým zájmem stojí podle něj stále stejné důvody. Jednak velmi nízké úrokové sazby, o kterých se spekuluje, že už dlouho nevydrží, průměrný úrok, který už nabral opačný směr, a rostoucí průměrná hypotéka.

Nabídkové sazby hypoték již zvýšila většina bank. Během března vzrostly sazby v Air Bank, Equa bank, mBank, Sberbank, ve skupině ČSOB či Komerční bance a začátkem dubna se připojila Fio banka. Další zvyšování hypotečních sazeb banky navíc během následujících měsíců vzhledem k růstu cen zdrojů na mezibankovním trhu nevylučují.