V neděli testy odhalily 1911 nakažených, nárůst poprvé za více než tři týdny zrychlil

V neděli v Česku přibylo 1911 potvrzených případů onemocnění covidem, o 169 víc než před týdnem. Byl to první mezitýdenní růst od 12. března. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v České republice více než 27 tisíc lidí, u kterých byla nákaza novým koronavirem prokázána. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Testování na koronavirus
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v Česku 27 057 lidí s prokázaným onemocněním covid-19. Poslední tisícovka zemřelých přibyla do statistik od soboty 27. března. Celkem od začátku letošního roku zemřelo s koronavirem 15 113 lidí, tedy zhruba 56 procent z celkového počtu úmrtí od začátku epidemie.

Novým koronavirem se v Česku za více než 13 měsíců nakazilo 1,55 milionu lidí. Přibližně devět z deseti se už uzdravilo. Denní nárůsty počtu nově potvrzených případů ve srovnání se stejným dnem předcházejícího týdne už přibližně měsíc klesají. Výjimkou od konce prvního březnového víkendu byl pouze pátek 12. března a neděle minulého týdne.

Nejvíce se nyní nákaza šíří na pomezí jižních Čech a Vysočiny, například na  Jindřichohradecku, kde za posledních sedm dní zaznamenali 445 nových případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel. S minimálním odstupem následuje Pelhřimovsko.

Nejméně pacientů v těžkém stavu od konce února

Se zpomalováním šíření nákazy se v posledních dnech rovněž snižují počty pacientů s covidem-19 vyžadujících nemocniční péči. S covidem leželo v neděli v českých nemocnicích 5794 lidí, téměř o 1800 méně než před týdnem. V těžkém stavu bylo 1335 pacientů, což je nejméně od 21. února.

Ze zhruba 22 700 standardních nemocničních lůžek s kyslíkem je podle posledních údajů ministerstva volných 29 procent. Kapacita lůžek s plicní ventilací je vytížená ze čtyř pětin.

Testů bylo během Velikonoc méně

Laboratoře v Česku v neděli udělaly celkem 34 400 testů na koronavirus, o 13 700 méně než o týden dřív. Také v sobotu bylo testů v mezitýdenním srovnání o zhruba 14 700 méně. Do statistik se tak mohl promítnout vliv velikonočních svátků.

Podíl pozitivních na počtu preventivně prováděných testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, se oproti předchozí neděli zvedl z 0,92 na 1,39 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 13,7 na 17,3 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl nakažených na počtu testů zvedl z 11,9 na 19,9 procenta.

Reprodukční číslo mírně vzrostlo

Hodnota indexu PES, kterým se dříve řídila protiepidemická opatření v Česku, k pondělí stoupla na 55 bodů. V předchozích dvou dnech byla o tři body níž. Důvodem vzestupu je nárůst reprodukčního čísla z 0,76 na 0,81.

Bodová hodnota indexu PES nadále odpovídá třetímu z pěti stupňů epidemického rizika. Reálně ale protiepidemická opatření odpovídají pátému, nejpřísnějšímu stupni.

V neděli lékaři v Česku aplikovali 10 208 dávek vakcíny proti covidu, o 700 víc než před týdnem. Alespoň jednu dávku vakcíny má 1,2 milionu lidí. Obě potřebné dávky dostalo zatím 576 328 lidí.