Soudcovská unie má nového šéfa. Libor Vávra se do jejího čela postaví už podruhé

Soudcovská unie si v úterý zvolila novým prezidentem Libora Vávru, který do letošního září řídil největší soud v Česku, Městský soud v Praze. Vávra už dříve unii vedl, poté byl jejím čestným prezidentem. V aktuálním hlasování předstihl místopředsedu pražského městského soudu Tomáše Novosada a Šárku Hájkovou z Krajského soudu v Praze.

Libor Vávra
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Trestní soudce Vávra je výraznou postavou české justice. Unii předsedal v letech 1996 až 2002. Nyní získal mandát na příští tři roky. Hlasovalo 127 volitelů, Vávra obdržel 66 hlasů. Proti výsledkům lze vznést námitky do středečního večera.

Unie nové vedení volila korespondenčně. Tradiční shromáždění delegátů musela zrušit kvůli koronavirové situaci.

Vávra začínal soudcovskou kariéru u Obvodního soudu pro Prahu 10 na začátku roku 1989. Stal se také předsedou Městského soudu v Praze, kde byl od roku 2013 předsedou. V této pozici jej letos vystřídala Jaroslava Pokorná. Funkce předsedy Soudcovské unie pro něj není nová, působil v ní už v letech 1996 až 2002. Poté se stal jejím čestným předsedou.

V čele unie nahradí Zemanovou

Organizaci českých soudců vedla od roku 2014 Daniela Zemanová. V té době nejprve působila u Nejvyššího správního soudu, později přešla k Městskému soudu v Praze. V jejím druhém funkčním období zastávali pozice viceprezidentů insolvenční soudce František Kučera z pražského vrchního soudu a trestní soudce Petr Černý z táborské pobočky českobudějovického krajského soudu.

Soudcovská unie vznikla v roce 1990 jako nepolitické profesní a dobrovolné stavovské sdružení. Při neexistenci Nejvyšší rady soudnictví je významným reprezentativním orgánem soudců. Na svém webu o sobě uvádí, že zastupuje přes polovinu českých soudců a že podle podílu členů na celkovém počtu soudců patří k nejsilnějším profesním sdružením v Evropě. Členem unie se může stát každý soudce České republiky.