Vláda po úspěšné koronavirové misi jmenovala Rážovou hlavní hygieničkou

Jarmila Rážová se stala hlavní hygieničkou. Do funkce, kterou byla dosud pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové, ji oficiálně jmenovala vláda na návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). 

Jarmila Rážová (druhá zleva) byla do funkce hlavní hygieničky doporučená ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem
Zdroj: ČTK Autor: Kamaryt Michal

Vláda odvolala Gottvaldovou 12. března, kdy byl vyhlášen nouzový stav kvůli šíření nového typu koronaviru. Podle kabinetu svou práci nezvládla. Vedením sekce ministerstva byla následně pověřena Rážová.

Výběrové řízení bylo vypsáno 1. května, vedle Rážové se přihlásila také ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová.

Původně měla být hlavní hygienička jmenována k 1. červenci, ale kabinet tak nakonec učinil s okamžitou platností. Na tiskové konferenci to oznámila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

„Za prioritu samozřejmě považuji udržet současnou epidemii pod kontrolou, nicméně po zkušenosti s koronavirem vnímám jako klíčové přípravu státu na řešení jakýchkoliv podobných epidemiologických situací,“ uvedla v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví Rážová.

„Koronavirus nám ukázal, že pandemie takového rozsahu není minulost, ale můžeme jí čelit i v dnešní době. Orgány ochrany veřejného zdraví musí být akceschopné a umět na tyto výzvy rychle reagovat. Zaměřím se proto na personální a technologické posílení krajských hygienických stanic,“ dodala.

Zásadní složka správy v době pandemie 

Hygienici jsou v době pandemie koronaviru zásadní složkou správy. Rozhodli například o uzavření obcí na Litovelsku nebo v současné době o zpřísněných podmínkách na Karvinsku. Pracovníci krajských hygienických stanic vedou s nakaženými rozhovory a v epidemiologickém šetření pak dohledávají jejich kontakty a případné místo nákazy.

Pod hlavního hygienika přešel také od 25. května projekt chytré karantény, který měl v první fázi na starosti řízení kapacit odběrových míst, laboratoří a vyhledání kontaktů nakažených. Ve druhé fázi se zapojila aplikace eRouška nebo data o sdílení polohy z aplikace Mapy.cz.

„Chytrá karanténa 1.0 funguje, na dvojce intenzivně pracujeme,“ řekla minulé pondělí Rážová. Některé kraje ale podle ní nástroje chytré karantény jako vzpomínkové mapy nebo call centrum nevyužívají, protože nemají prakticky žádné nové případy.

„Postupně realizujeme další naplánované kroky, například posílení kapacit krajských hygienických stanic a zároveň ministerstva, abychom převzali i nástroje chytré karantény vytvořené armádou a abychom je dál využívali v naší práci,“ doplnila.  

Rážová pracuje jako hygienička celý život, vedla středočeskou KHS

Osmapadesátiletá Rážová vystudovala Lékařskou fakultu hygienickou, absolvovala doktorský program v oboru hygiena na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a výcvikové programy na Stanfordově univerzitě v USA a na univerzitě v Southamptonu. 

V 80. letech začínala na Okresní hygienické stanici v Nymburku, po roce 1989 nastoupila na středočeskou KHS na oddělení pro sledování zdravotního stavu obyvatelstva. V letech 1992 až 2002 se ve Státním zdravotním ústavu věnovala prevenci chronických neinfekčních onemocnění a nutriční epidemiologii. 

Na ministerstvu zdravotnictví působila už v letech 2003 až 2007 jako vedoucí oddělení podpory veřejného zdraví. Mezi lety 2012 až 2016 pracovala jako zástupkyně hlavního hygienika Vladimíra Valenty. Působila také na pražské a středočeské krajské hygienické stanici nebo ve Státním zdravotním ústavu.

Profil

Jarmila Rážová

- Rážová zvítězila ve výběrovém řízení na funkci hlavního hygienika, kterého se účastnili tři uchazeči, z nichž jeden nesplnil podmínky. Funkcí hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, byla Rážová pověřena již v březnu po odvolání Evy Gottvaldové.

- Na ministerstvu zdravotnictví také převzala od Romana Prymuly projekt chytré karantény.

- Během současné pandemie koronaviru patří k zastáncům povinného nošení roušek. „Nosit roušky v MHD dál považujeme za velmi potřebné,“ řekla například včera.

- Má specializaci v oboru hygiena a epidemiologie, epidemiologie a veřejné zdravotnictví.

- Dříve spolupracovala na vzniku prvního Národního programu podpory zdraví a rozvoji Projektů podpory zdraví.

- Věnuje se též pedagogické práci, je autorkou či spoluautorkou řady odborných publikací.