Babiš: Omezením finančních úřadů ušetří stát dlouhodobě 680 milionů. Konzultace na pobočkách zůstanou

Na plánovaném omezení činnosti 33 poboček finančních úřadů ušetří stát v dlouhodobé perspektivě 680 milionů korun, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem. Obce dostaly na schůzce slib, že i po omezení provozu bude na těchto úřadech zachována možnost konzultací. Nestanou se z nich tedy pouze podatelny.

Finanční úřad
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Finanční správa nedávno oznámila, že v prvním pololetí příštího roku omezí činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy.

Změny v činnosti úřadů souvisí s plánem snížit počet pracovníků a provozních nákladů finanční správy a snahou státu převést správu daní do digitalizovaných služeb.

„Všichni chceme digitalizovat, tedy cíl je, aby občané, živnostníci a firmy chodili minimálně na úřady,“ uvedl Babiš na schůzce s Luklem a generální ředitelkou Finanční správy Tatjanou Richterovou. Babiš dodal, že daňový portál by měl začít fungovat v prosinci příštího roku.

Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa. Podle finanční správy zůstane rozsah služeb pro občany stejný.

Finanční správa má nyní 201 územních pracovišť. Z toho 23 územních pracovišť již od června 2016 funguje v režimu 2+2, tedy dva dny v týdnu v nich působí dva úředníci.