Hradní stráž se rozroste. Čeká ji až třetinové navýšení vojáků

Hradní stráž čeká v budoucnosti třetinové navýšení počtu vojáků. Nabírat bude především strážné. Počítá s tím koncepce Hradní stráže do roku 2028, řekl velitel Hradní stráže Jiří Kývala. Hradní stráž se tak v příštích letech rozšíří o 221 lidí. V plánu je proto také přestavba kasáren a výstavba nových prostor.

 „Částečně Hradní stráž rozšíříme, abychom byli schopni zabezpečit veškeré úkoly spojené s ostrahou sídla prezidenta a ceremoniálními akty, popřípadě i dalšími úkoly, které mohou být na základě rozkazu prezidenta provedeny,“ řekl Kývala. Při plné naplněnosti by u Hradní stráže nyní sloužilo 672 vojáků a pracovalo 43 občanských zaměstnanců. Obsazeno je podle Kývaly asi 98,5 procenta míst.

Kývala předpokládá, že prvních asi 100 nových vojáků absolvuje od října výcvikový kurz ve Vyškově, k Hradní stráži by měli nastoupit od začátku roku. Další rozšíření nastane poté, co Hradní stráž dokončí výstavbu nové budovy na Petříně a po plánované přestavbě ve svém sídle. Cílem rozšíření je, aby vojákům zbyl čas na důkladnější výcvik.

Aby mohla Hradní stráž přijmout všech více než 200 nových příslušníků, potřebuje upravit své prostory. V první fázi postaví novou logistickou budovu na Petříně, kam se přesune asi 20 lidí z logistiky a sklady Hradní stráže. Zároveň v ní bude umístěn psinec s četou psovodů, který nyní sídlí ve Kbelích. „Nebudeme muset se psy jezdit přes celou Prahu,“ podotkl Kývala. Projekt by měl být zahájen v příštím roce.

Velitel Hradní stráže Jiří Kývala
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Zejména přestěhování skladů ze sídla v Kanovnické ulici umožní rekonstruovat uvolněné prostory na kasárny. Do nich se pak bude moct přestěhovat jeden strážní prapor, který nyní sídlí v Čínské ulici, i nově přijatí vojáci. Přestavba by měla být hotova do roku 2025.

Nové vojáky plánuje Hradní stráž přijímat především na pozice strážných, jde také o řidiče, psovody nebo motocyklovou četu. Počet pracovníků štábu se podle Kývaly rozšíří minimálně.

Vojáci Hradní stráže se mohou od loňska také účastnit zahraničních vojenských misí 

Splnit podmínky přijetí k Hradní stráži není snadné. Nad rámec požadavků přijetí do české armády musí splňovat předepsanou výšku a váhu a nesmí mít tetování, piercing či náušnice. Podmínkou je také získání bezpečnostní prověrky. „Nicméně jsme optimisti. Věříme, že se nám podaří počty naplnit,“ řekl Kývala.

U strážních jednotek slouží téměř výhradně muži s výjimkou dvou žen. Podle Kývaly je důvodem fyzicky i psychicky náročná služba. Strážní musí zvládnout hodinové stání v pozoru v horku i chladu ve strážních budkách i zajišťování ochrany Hradu v davech turistů. V poslední době strážné především na stanovištích u vstupu do Hradu z Hradčanského náměstí trápily extrémní teploty. „Učíme je, aby dodržovali pitný režim, aby si nedali těžké jídlo před akcí,“ poznamenal Kývala.

Vojáci Hradní stráže mají od loňského roku možnost účasti na zahraniční vojenské misi. Zapojují se do spojenecké mise v Afghánistánu, kde působí na pozicích tzv. strážních andělů (Guardian Angels), kdy dohlíží na bezpečnost českých vojáků i amerických kontraktorů vyučujících afghánské jednotky. V létě odletí do Afghánistánu třetí skupina. „Jsem rád, že se tam vojáci Hradní stráže zapojili a že si své úkoly beze zbytku plní. Už se stali plnohodnotnými členy jednotek,“ řekl Kývala.