Zůstat, odejít, žalovat? ČSSD a ANO řeší pokračování koalice poté, co Staněk zůstal dál ministrem

6 minut
Události: O osudu vlády bude jasno v půli měsíce
Zdroj: ČT24

Osud vlády zůstává nejasný minimálně do poloviny července. ČSSD začne po víkendu svolávat mimořádné předsednictvo, které by se mohlo sejít v pondělí 15. července. ČT zjistila, že čtyři krajské organizace ze čtrnácti by nyní byly pro odchod sociální demokracie z vlády, proti se vyjádřily jen dvě. Další organizace nechtěly být konkrétní. Vedení hnutí ANO se sejde příští týden, mluvit se má o podání kompetenční žaloby na prezidenta.

Kdy zasedne mimořádné předsednictvo sociální demokracie, bude definitivně jasné v pondělí. Zatím to vypadá, že by se širší vedení sociálních demokratů mělo sejít 15. července.

Špičky strany spolu se zástupci regionů budou rozhodovat o tom, zda ČSSD zůstane součástí koaliční menšinové vlády s hnutím ANO poté, co prezident Miloš Zeman odmítl odvolat ministra kultury Antonína Staňka. A místo toho svolal na pátek 12. července usmiřovací schůzku s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem a Staňkem.

„V pondělí rozešleme pozvánku na mimořádné předsednictvo, které se bude konat 15. července,“ potvrdil ČT Hamáček.

Do Prahy má z regionů dorazit zhruba šedesátka straníků. Česká televize oslovila všech 14 krajských organizací. Na otázku, jestli by měla strana z vlády odejít, nebo v ní vydržet, odpovědělo dvanáct z nich. Šest organizací se ale odmítlo vyjádřit konkrétně. Z těch zbylých jsou čtyři organizace pro jasný odchod, dvě by v koalici zůstaly.

Vicepremiér Hamáček je ke schůzce s prezidentem a Staňkem skeptický. „Nevím, co tam budeme řešit, jestli pan prezident chce smiřovat pana předsedu s ministrem. Já jsem přesvědčen, že má pan ministr Staněk odejít,“ prohlásil ve čtvrtek.

Babiš i Faltýnek jsou spíš pro dohodu než kompetenční žalobu

Příští týden se sejde také vedení hnutí ANO. Před sebou má diskusi o tom, jestli je na řadě podání takzvané kompetenční žaloby na prezidenta pro nečinnost.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek je proti: „Za sebe říkám, abychom nešli cestou kompetenční žaloby, protože je vždy lepší se dohodnout.“

Také podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by měla zvítězit dohoda. „Já si představuji, že se domluvíme, aby byli všichni spokojení a vláda mohla pokračovat,“ prohlásil ve čtvrtek.

Ministr píše o zradě

Ministr Staněk, kterého hlava státu odmítá už několik týdnů odvolat z čela rezortu, mezitím píše na sociální síti Twitter o zradě. Mimo to odmítá rozhovory a s novináři příliš nekomunikuje.

„Zrady podobně jako nevěry přicházejí většinou ze strachu a slabosti, nežli racionálního záměru. I tak lze číst jednání našeho předsedy pod tlakem stranických kolegů v půli května,“ napsal ministr s tím, že jde o snahu „hodit teď vše na Staňka“.

Připojí se opozice k žalobě na prezidenta, kterou připravují senátoři?

Ani opozice se teď nedokáže shodnout na dalším postupu. Část je přesvědčená, že 45 dní, které uplynuly od podání rezignace ze strany ministra, je už dostatečně dlouhá doba na to, aby ho prezident odvolal. A protože premiér zatím odmítá podat kompetenční žalobu, zástupci opozice zvažují, že by se připojili k té, kterou připravuje na prezidenta část senátorů. Mluví o tom například šéf KDU-ČSL Marek Výborný nebo místopředseda Starostů Petr Gazdík.

„Mimoděk se tu odehrává to, že se česká demokracie proměňuje z té parlamentní na prezidentskou. A k tomu přeci nelze mlčet,“ dodal místopředseda ODS Martin Kupka. 

Takovou žalobu ovšem musí podpořit tři pětiny přítomných senátorů a taky s ní musí souhlasit třípětinovou většinou sněmovna. Tam ale mohou autoři žaloby narazit. Například komunisté podle svého předsedy Vojtěcha Filipa problém v prezidentově postoji nevidí. „Nebudeme dělat z nejvyššího ústavního činitele, přímo voleného prezidenta, automat  na podpisy,“ prohlásil Filip.

Situace okolo obsazení ministerstva kultury a debata o případné kompetenční žalobě na prezidenta není jedinou věcí, na kterou mají ČSSD a ANO rozdílný názor. Už loni v listopadu při prvním hlasování o nedůvěře vládě, které bylo vyvolané mimo jiné kauzou Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše (ANO), poslanci ČSSD odešli ze sálu. Odchodem z koalice hrozil Hamáček také v případě, že by se členem Rady ČTK měl stát kandidát SPD Michal Semín. Vládní strany se neshodly rovněž na základních parametrech státního rozpočtu pro příští rok, při projednávání na vládě se ministři za ČSSD zdrželi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž souzený za napadení dvou Ukrajinek na pouti dostal podmínku

Půlroční podmínku se zkušební lhůtou 18 měsíců vyměřil v pátek soud v Plzni Zdeňku Holzknechtovi, obžalovanému z předloňského napadení dvou žen z Ukrajiny na pouti v Plasích. Souzený majitel pouťových atrakcí čelil obžalobě z ublížení na zdraví, výtržnictví a z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Hrozilo mu až pětileté vězení. Soud ho uznal vinným pouze z výtržnictví. Dospěl k závěru, že nebylo možné bez pochybností odsoudit muže i za způsobení zranění jedné z žen, neprokázalo se ani, že by se dopustil násilí vůči cizinkám kvůli jejich ukrajinské národnosti.
10:04Aktualizovánopřed 24 mminutami

Volby by v červnu vyhrálo ANO, SPOLU oslabilo, ukazuje průzkum Medianu

Sněmovní volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě by s devatenácti procenty skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Kandidátka SPD s podporou dalších stran by byla třetí se čtrnácti procenty. Pětiprocentní hranici by překročili ještě STAN, Piráti, Stačilo! a Motoristé sobě. Průzkum se konal v době, kdy vypukla kauza bitcoinů spojená s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS).
před 3 hhodinami

Cesta autem na dovolenou? Pozor na podhuštěné pneumatiky i únavu

Mnoho lidí v těchto dnech vyráží na dovolenou autem. Bohužel někteří nevěnují dost času přípravě nejen posádky, ale především vozidla. Dochází pak ke zbytečným stresovým situacím, poruchám a nehodám, kterým lze přitom celkem snadno předcházet. Až sedmdesát procent řidičů vyráží na cesty třeba s podhuštěnými pneumatikami, které bývají častou příčinou dopravních nehod. Pozor by měli dávat řidiči nejen na technický stav vozidla, ale také na únavu, která je při cestě může potkat.
před 4 hhodinami

Ústavní soud apeluje na zákonodárce, aby se začali zabývat eutanazií

Česko stojí před otevřením politické debaty o případné legalizaci asistované sebevraždy nebo eutanazie. Ústavní soud ve svém aktuálním nálezu apeluje na zákonodárce, aby se problematikou začali zabývat. Souvisí to i s případem muže, jehož žádost o eutanazii soudy zamítly. ČT oslovila politické strany, některé už připravují vlastní návrhy.
před 5 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 14 hhodinami
Načítání...