Bouřky vyplavily Vysočinu a Prostějovsko. Další mají přijít ve čtvrtek, zasáhnou i střední Čechy

Východní Čechy a západ Moravy zasáhly bouřky s přívalovými dešti. Na některých místech se rozvodnily menší toky, hasiči proto museli odčerpávat vodu ze zatopených sklepů.  Bláto po bouřce nateklo do části nemocnice v Novém Městě na Moravě, některé ambulance jsou kvůli tomu uzavřené. Meteorologové očekávají další bouřky i ve čtvrtek odpoledne a večer, zasáhnou nejen východ a jih Česka, ale podle aktualizované výstrahy i část středních Čech a Prahu.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Stovky výjezdů hasičů a škody za miliony po silných bouřkách

Podle mluvčí novoměstské nemocnice Tamary Peckové nateklo po bouřce bláto do ambulance závodního lékaře a infekční ambulance. „Bláto, které znečistilo ambulance a čekárny, úklidová firma odstraňuje od pěti hodin ráno. Jedna část už je v pořádku. Myslíme, že by to mohlo být uklizené okolo desáté hodiny. Objednané pacienty jsme obvolali, situaci chápou,“ dodala mluvčí. 

Kromě Nového Města na Moravě bylo podle hasičů nejpostiženější okolí Žďáru nad Sázavou a Velkého Meziříčí. Celkem vyjížděli hasiči víc než osmdesátkrát, většinou mířili právě na Žďársko. V obci Křoví spadlo 60 milimetrů srážek, tam musely jednotky hasičů především odčerpávat vodu ze sklepů.

„Zaplaveno bylo minimálně dvacet domů, většinou sklepní prostory, ale někde i obytné,“ uvedl starosta Luboš Mencler a dodal: „Co jsme viděli, došlo k poškození kanalizace a celého kanalizačního řádu a došlo i k narušení komunikací.“

Hasiči nemuseli nikoho evakuovat. O půlnoci ale do Křoví pozvali na pomoc i kolegy z Velké Bíteše. Čerpali zaplavené studny, kam natekla špinavá voda. Škodu v Křoví odhadl starosta Mencler na statisíce korun.

Ke třem desítkám případů vyjížděli hasiči také v Olomouckém kraji, i zde nejčastěji pomáhali s odčerpáváním vody. Přívalové deště zasáhly hlavně Prostějovsko. Problémy byly podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka hlavně v Čechách pod Kosířem, Senici na Hané a okolí Konice.

„Bouřky se moc nehýbaly, proto spadlo hodně vody na jedno místo. Nejvíce naměřili na meteorologické stanici Luká na Olomoucku, kde spadlo během 30 minut asi 35 milimetrů srážek, celkem tam spadlo 67 milimetrů a ještě tam byly až dvoucentimetrové kroupy. Hodně srážek naměřili i v Náměšti nad Oslavou, a to 59 milimetrů,“ shrnula meteoroložka ČT Jarina Sochorová. Výstraha ústavu před bouřkami platila do čtvrtečních 3.00 ještě pro části Jihomoravského a Zlínského kraje.

 

Škody na Tišnovsku a Vyškovsku

Silné bouřky, které ve středu večer a v noci na čtvrtek přecházely přes jižní Moravu, způsobily největší potíže na Tišnovsku a Vyškovsku. Většinou šlo o důsledek přívalového deště, který zatopil sklepy. Na svých internetových stránkách o tom informovali jihomoravští hasiči.

Třináct výjezdů měli hasiči na Brněnsku, sedm na Vyškovsku a pět na Hodonínsku. „V Bučovicích se voda dostala do jídelny místní školy. Následky zde odstraňuje bučovická dobrovolná jednotka,“ uvedl mluvčí hasičů Filip Venclovský.

Lidé ohlásili také protržení hráze rybníka Borky u Lubného. Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že je hráz nepoškozená, nicméně přívaly vody přetékají přes její horní okraj. Situaci proto dál sledovali.

Výstraha před dalšími bouřkami

Bouřky ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou nejen východ a jih Česka, ale i část středních Čech a Prahu. Ojediněle mohou být i silné, s krupobitím a silným větrem s nárazy o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který tak rozšířil své předchozí upozornění na bouřky.

Aktuální upozornění platí od čtvrtečního poledne do páteční třetí hodiny ranní pro všechny moravské kraje, Vysočinu, Pardubický a Jihočeský kraj, jihovýchodní okresy Středočeského kraje a Prahu.

Podle meteorologů může při přívalových deštích při bouřkách napršet kolem 35 milimetrů srážek. Lidé by si tak měli dát pozor na možné zatopení níže položených míst a rozvodnění malých toků. Na pozoru by se měli mít i před pády stromů a větví a před blesky.