Vladislavský sál se zahalí do luxusní komerce. Hrad ho pronajal Vuittonovi

Vladislavský sál Pražského hradu poprvé poslouží komerčním účelům. Prostor, ve kterém se předávají státní vyznamenání a kde skládají své sliby prezidenti, pronajala hradní správa módní značce Louis Vuitton. Informuje o tom server Aktuálně.cz. Symbol módního luxusu zde uspořádá galavečeři pro své klienty a zahájí výstavu nové kolekce šperků.

Vladislavský sál
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

„Mohu potvrdit, že dne 22. června se ve Vladislavském sále uskuteční galavečeře společnosti Louis Vuitton,“ sdělil Aktuálně.cz mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Ve smlouvě, kterou server cituje, Správa Pražského hradu výjimečně souhlasila s konáním akce Louis Vuitton s vědomím, že „bude spolupracovat se značkou, která je po celou dobu své existence spojena s kulturním dědictvím“.

Na Hradě sice slouží komerčním účelům Španělský sál, Míčovna či Rudolfova galerie, pro Vladislavský sál to ale podle Aktuálně.cz bude premiéra. Za pronájem pozdně gotického prostoru a přilehlých míst zaplatí Louis Vuitton 605 000 eur včetně DPH, tedy zhruba 15,5 milionu korun.

„Správa Pražského hradu vnímá spolupráci jako potvrzení faktu, že Pražský hrad má v celosvětovém kulturním dědictví významné místo,“ uvádí se dále v dokumentu. Sám Vuitton si pak podle vyjádření své pařížské centrály vybral pražský sál, protože to odpovídá jeho politice spojovat své produkty s výjimečnými lokacemi a poskytovat svým klientům jedinečné zážitky.

Neúspěšná snaha o Karlův most

Firma si při pořádání svých přehlídek, galavečeří a dalších akcí zakládá na volbě lokality. V Česku chtěl LV za tím účelem dvakrát využít Karlův most, ale ani jednou se mu to nepovedlo, protože magistrát nedovolil uzavřít most pro veřejnost, uvedl server.

„U jiné české památky ale Louis Vuitton uspěl, 8. září 2006 si pro firemní party zamluvil zámek v Hluboké nad Vltavou,“ napsal. Ve světě pak oděvní značka z Francie pořádala bankety na zámku ve Versailles, v Louvru či v římském paláci Galleria Colonna.

Přes patnáct milionů korun nezaplatí firma jen za sobotní večer, k dispozici jí unikátní prostor královského paláce bude pět dní. Od středy do pátku jsou v plánu přípravy na slavnostní večeři, objekt pak podle smlouvy musí firma vyklidit do nedělního večera. Louis Vuitton využije coby zázemí pro občerstvení, technické zajištění akce či šatny i královské pokoje či Starou sněmovnu.