Cedule „zavřeno“ bude o svátcích na obchodech dál. Ústavní soud zamítl stížnost senátorů

Velké obchody nadále zůstanou o vybraných svátcích zavřené. Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení zákona o prodejní době, podle soudu není předloha protiústavní.

Video Studio ČT24
video

Studio Brno: Ústavní soud nechal obchody ve vybrané státky zavřené. Jaroslav Kubera kroutí hlavou, Ivo Grossmann rozhodnutí vítá

Zákon se týká prodejen s plochou nad 200 metrů čtverečních a výslovně zakazuje prodej 1. ledna, na Velikonoční pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den pak mohou velké obchody prodávat jen do 12:00. 

Podle nálezu Ústavního soudu se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje některé legitimní cíle, i když pro dosažení stejného účinku mohli zákonodárci zvolit jiné prostředky, třeba dílčí změny v pracovněprávních předpisech. Přesto zákon před soudem obstál.

David Uhlíř

David Uhlíř

soudce zpravodaj

„Je to takový stálý boj mezi státem a podnikateli. My jsme ve stoleté historii prodávání v českých zemích zjistili, že pokusy omezit volný prodej tady už byly ve 20. letech minulého století. Čili zákonodárce pokračuje v tradici jistého souboje mezi podnikateli, kteří chtějí podnikat, a jejich zaměstnanci, kteří si chtějí občas odpočinout.“

David Uhlíř

soudce zpravodaj

Regulace prodejní doby podle soudu může posilovat sociální a rodinnou soudržnost tím, že pevně vymezuje alespoň některé dny jako volné. Umožňuje zaměstnancům v pracovním poměru připomenout si některé svátky, které jsou pevnou součástí české kulturní a duchovní tradice.

Ostatním připomíná, že je vhodné se v některé dny vyhnout nákupnímu shonu a věnovat se jiným činnostem. Po tisíciletí platí v našem civilizačním okruhu zásada, že je nezbytné, aby lidé nepracovali bez odpočinku každý den, připomněli ústavní soudci.

Omezení provozní doby se nevztahuje na malé prodejny, čerpací stanice, lékárny, prodejny na nádražích, letištích a ve zdravotnických zařízeních. Zákon se také neuplatní v dobách války, stavu nouze nebo ohrožení státu.

Ve jménu hospodářských práv

Senátoři se proti zákonu ohradili s tím, že je v přímém rozporu se základními, hospodářskými i sociálními právy, když znevýhodňuje některé obchodníky a znemožňuje jim zorganizovat si podnikání podle svého uvážení. Podle senátorů dopadá zákon také na zaměstnance, kteří přicházejí o možnost výdělku v uvedené dny.

Norma je opakovaně terčem kritiky podnikatelských svazů, naopak odboráři usilovali o rozšíření regulace na všech 13 svátků. V parlamentu vzniklo v posledních dvou letech několik poslaneckých návrhů na omezení či zrušení normy.

Naposledy sněmovna 8. března podpořila návrh ANO a ODS na vynětí velkoobchodu ze zákona o prodejní době. Regulace by tak nadále platila jen pro maloobchod. Změnu ale musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Sněmovna ovšem odmítla zrušit celý zákon, jak navrhovala TOP 09. Odmítla i návrhy KDU-ČSL a KSČM na rozšíření počtu svátků, o nichž mají být obchody zavřené.