Zemřela herečka s nezaměnitelným hlasem Aťka Janoušková. Namluvila včelku Máju

Ve věku 88 let zemřela známá česká herečka a dabérka Aťka Janoušková. Informoval o tom v sobotu Český rozhlas Radiožurnál, kterému zprávu o úmrtí Janouškové sdělil její kolega Lubomír Zemanec. Svůj nezaměnitelný hlas propůjčila například Včelce Máje, Broučkům či Včelím medvídkům. Hrála menší role i ve filmech, mimo jiné ve Formanově Amadeovi. 

Herečka Aťka Janoušková (na archivním snímku)
Zdroj: ČTK Autor: Stanislav Peška

V roce 2009 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní přínos domácímu dabingu. Při přebírání ceny tehdy novinářům řekla, že za pět desítek let, co se dabingu do té doby věnovala, dabovala obrovské množství nejrůznějších zvířat, včetně hmyzu. Počty zvířátek podle ní dokonce převažovaly nad lidskými rolemi. „Samozřejmě nejvíce vzpomínám na včelku Máju, to byla moje nejúspěšnější role, která měla velkou odezvu,“ uvedla.

Pražská rodačka (vlastním jménem Vlasta Janoušková) se hraní věnovala už od dětství. Během druhé světové války účinkovala v Národním divadle, odkud ale dostala vyhazov, protože její rodiče zatklo gestapo.

Nějaký čas se živila jako cizojazyčná korespondentka, zpět na divadelní prkna ji přivedl až později E. F. Burian. Objevila se v nespočtu představení, zejména tam, kde mohla uplatnit své nadání pro tanec a zpěv. Janoušková si zahrála i v několika filmech, epizodní roličku jí svěřil i režisér Miloš Forman ve svém oscarovém hitu Amadeus. V divadle a ve filmu ji odsoudil ke ztělesňování spíše vedlejších rolí její malý vzrůst, kdy v dospělosti měřila jen 120 centimetrů.

Video 13.kaj
video

13. komnata Aťky Janouškové