Zeman dobře plní ústavní funkce, ale není autoritou. Tak lidé hodnotí prezidenta podle CVVM

Prezident Miloš Zeman je podle většiny Čechů v kontaktu s lidmi a dobře plní ústavní funkce, ale zároveň nedbá o vážnost úřadu a nepůsobí u občanů jako autorita. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd České republiky (CVVM).

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Proti loňsku se mírně zlepšilo hodnocení Zemana v otázce plnění ústavních funkcí a reprezentace Česka v zahraničí. Zhoršil se naopak názor veřejnosti na to, zda je Zeman pro občany autoritou.

Že je Zeman v kontaktu s občany, zná jejich problémy a že dobře plní funkce svěřené mu ústavou, si myslí téměř dvě třetiny Čechů. Polovina Čechů také pozitivně hodnotí, jak prezident ovlivňuje politický život. Negativně jej hodnotí v této oblasti 43 procent občanů.

V otázce reprezentace České republiky v cizině je podíl pozitivních a negativních názorů stejný, a to 48 procent.

Špatně hodnotí většina Čechů dopad Zemanova působení na prezidentský úřad. Podle 55 procent lidí Zeman nedbá na vážnost a důstojnost úřadu hlavy státu. Negativní hodnocení převažují také v otázce, jestli je Zeman pro občany autoritou. Podle 50 procent lidí jako autorita nepůsobí, opačný názor má 45 procent lidí.

Zlepšení v reprezentaci navenek, zhoršení v roli autority

Proti loňskému průzkumu si Zeman nejvýrazněji polepšil v otázce reprezentace státu v zahraničí. Podíl kladných hodnocení stoupl ze 42 na 48 procent, kdežto podíl negativních klesl z 53 na 48 procent.

Prezident si pohoršil naopak v otázce, zda působí jako autorita. Podíl kladných odpovědí klesl ze 48 na 45 procent a podíl záporných stoupl ze 46 na 50 procent. Největšího podílu kladných hodnocení ve všech oblastech Zeman jako prezident dosáhl v roce 2016, tedy asi v polovině svého prvního funkčního období. Od té doby mu ve všech otázkách podíl pozitivních hodnocení klesal a podíl negativních hodnocení stoupal.

„V porovnání s působením Václava Klause i Václava Havla v prezidentském úřadě u Miloše Zemana čeští občané soustavně výrazně pozitivněji hodnotí jeho kontakt s občany a znalost jejich problémů,“ uvedlo CVVM.

„Naopak hůře, v podstatě rovněž soustavně, u Miloše Zemana v porovnání s oběma jeho předchůdci občané hodnotí to, jak dbá o vážnost a důstojnost svého úřadu a jak reprezentuje Českou republiku v zahraničí, byť v tomto druhém případě se nejlepší hodnocení Miloše Zemana z roku 2016 statisticky vyrovnalo nejhoršímu hodnocení Václava Klause z roku 2013,“ dodalo.

Průzkum prováděli pracovníci CVVM od 5. do 17. ledna. Zúčastnilo se ho 1087 obyvatel České republiky starších 15 let.