Česko ráno zkřehlo mrazem. Rekordy padaly na stovce stanic

Česká republika zažila nezvykle chladnou noc a dosud nejnižší teplotu naměřily zhruba dvě třetiny stranic, které fungují víc než třicet let. Vůbec nejchladněji bylo na šumavské Rokytské slati, kde teploměr ukázal minus 10,7 stupně Celsia. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ještě v minulém týdnu přitom padaly několik dní po sobě rekordy maximálních teplot.

Video Události
video

Česko se dnes probudilo do nezvykle chladného rána

Výrazný pokles teplot v noci na středu byl podle meteorologů následkem přílivu studeného vzduchu od severozápadu, nočního vyjasnění a uklidnění větru. Průměrná minimální teplota v Česku tak byla u stanic umístěných do 600 metrů nad mořem minus 0,8 stupně Celsia. Nové teplotní minimum pro dnešní den zaznamenalo 95 míst, kde se měří déle než tři dekády.

Z rekordních minim hlásilo nízké hodnoty vedle Rokytské slati (ta dosud hodnoty zaznamenává jen třináct let) také Deštné v Orlických horách, kde dnešních minus 4,8 stupně Celsia překonalo dosavadní hodnotu minus dva stupně z roku 1977.

Čtyři stupně pod bodem mrazu ukázal teploměr na krkonošské Labské boudě, minus 3,5 stupně Celsia v šumavském Vyšším Brodě, o desetinu vyšší byla teplota v Rýmařově v Jeseníkách. V krkonošské Peci pod Sněžkou bylo minus 3,3 stupně.

Ještě v minulém týdnu přitom přes den meteorologové zaznamenávali teplotní maxima, zejména v Polabí a dolním Poohří. Teploty tam místy vystoupaly i nad tropických třicet stupňů Celsia. Téměř letní, ovšem už ne tropické teploty by se mohly do Česka vrátit ve čtvrtek, kdy má být přes den podle předpovědi ojediněle až 24 stupňů. Nejvyšší středeční teploty očekávají meteorologové mezi 13 až 17 stupni Celsia.