Mazánek za Mazánka. Post ředitele NCOZ obsadí dosavadní sekční šéf

Novým ředitelem Národní centrály proti organizovanému zločinu bude šéf protikorupční sekce centrály Jiří Mazánek. Ředitel Michal Mazánek po dvou letech v čele útvaru končí. Pokračovat chce jako civilní zaměstnanec policie.

„Nový ředitel zná dobře poměry na útvaru, a může tak úspěšně navázat na svého předchůdce,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý. Tuhý společně s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) po poledni odcházejícímu řediteli poděkovali za odvedenou práci.

Jiří Mazánek v NCOZ dosud řídil sekci závažné hospodářské kriminality a korupce. V bývalé protikorupční policii pracoval na kauzách armádních zakázek týkajících se údajné korupce při nákupu obrněných vozidel pandur a údajně předraženého nákupu letadel CASA.

Běžný den ředitele znamená neustále něco řešit a plánovat

O funkci se mohli ucházet služební funkcionáři nebo policisté ve stejné tarifní třídě, v jaké je místo, o které se ucházejí. Do tendru se tak mohli přihlásit například krajští ředitelé nebo jejich náměstci, řádově mohlo jít podle odcházejícího ředitele Michala Mazánka o desítky lidí. „Není to žádná legrace řídit ten útvar,“ odpověděl Mazánek na otázku, proč byl zájem o pozici nízký.

Práci ředitele centrály považuje za náročnou. „Standardní den vypadá tak, že ráno operační důstojníci předají, co se v republice a případně i v zahraničí kde stalo. Zároveň dostáváte informace z národního kooperačního bodu proti terorismu,“ řekl končící šéf Mazánek.

Následuje porada s nejbližšími pracovníky. „Tam se mluví o tom, co je potřeba urgentně řešit nebo co výhledově naplánovat,“ vyjasnil ředitel. Přes den se schází například se státními zástupci, ale i se šéfy dalších útvarů. „Jde i o řešení konkrétních kauz, které se plánují a budou se realizovat,“ upozornil.

Telefon jako šéf útvaru nedá z ruky, podle svých slov ho u sebe má téměř vždy. „Když něco nezazvoní, člověk se hned dívá, co se děje,“ dodal s úsměvem.

Vznik NCOZ byl správný. Jaká ale bude její budoucnost?

Budoucího ředitele čeká podle Mazánka několik záležitostí, které bude muset dořešit, zmínil například tvorbu nového informačního systému. „Vývoj centrály je samozřejmě nekonečný běh. Naše centrála existuje dva roky, to je poměrně krátká doba. Je to ještě na nějaký rok, aby fungovala lépe než dosud,“ řekl Mazánek. „Přál bych si, aby nový ředitel pokračoval v tom směru tak, jak byl nastaven,“ řekl.

Mazánek nastoupil k policii v březnu 1985. Během kariéry prošel řadou funkcí v základních útvarech převážně ve Středočeském kraji. V roce 1993 byl převelen na Krajský úřad vyšetřování Středočeského kraje, kde se věnoval zejména vyšetřování vražd. Poté vystřídal několik funkcí, mimo jiné funkci náměstka ředitele krajského ředitelství Středočeského kraje pro službu kriminální policie a vyšetřování.

O funkci ředitele NCOZ se ucházel tehdy jako jediný zájemce. Centrála vznikla před dvěma lety sloučením policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Její vznik vyvolal roztržku uvnitř tehdejší vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, kritizovali ho i státní zástupci a někteří policisté. Tehdejší vedení policie hájilo vznik NCOZ tím, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu.