Dítě v ohrožení bude nově i v mobilech. Aplikace má do hledání zapojit co nejvíce lidí

3 minuty
Události ČT: S hledáním pohřešovaných pomůže nová mobilní aplikace
Zdroj: ČT24

Při pátrání po pohřešovaných dětech v systému „Dítě v ohrožení“ pomůže nová aplikace do mobilních telefonů nazvaná Echo. Výrazně se tak rozšíří možnosti hledání. Ročně jde až o třicet případů. Zatím se zpravidla děti podařilo najít do několika hodin.

„Aplikace bude obsahovat fotografii, popis osoby a stejně tak tlačítko, kterým člověk přivolá linku 158 a může policistům předat relevantní informaci,“ uvedl policista Martin Kaiser, který aplikaci vytváří.

On sám po ztracených dětech několikrát pátral, a jak tvrdí, mít včas přesné informace je zásadní. „Myslím si, že každý rodič v případě, že by se mu dítě ztratilo, by byl velice vděčný za to, aby se na tom pátrání podílelo co nejvíce lidí, což právě umožní naše aplikace,“ řekl.

A praxe? Policie vydá zprávu o pohřešovaném dítěti, informace se objeví i v aplikaci Echo v konkrétním telefonu. Stejně rychle pak zmizí, když se dítě najde.

  • Rok     celkové číslo  vyřešeno
    2017          3068              3015
    2018          1724              1658

„Pokud policie bude disponovat možností zveřejnit informace pomocí aplikace v internetovém prostředí, tak to samozřejmě přinese značnou odezvu a pomohlo by nám to i v práci,“ naznal šéf kriminalistů Jan Rybár.

Nová aplikace bude k dispozici na podzim. Zaměřená bude zatím na pátrání po dětech. Policie ale nevylučuje rozšíření. Ročně se hledají tři tisíce lidí.

Z loňských třiceti případů dětí v ohrožení se zatím nepodařilo vyřešit jediný, a to zmizení dvanáctileté dívky z Ústí nad Labem, již se dodnes nepodařilo nalézt. Zpravidla pohřešované dítě policisté najdou do několika hodin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na D1 na Vysočině se stala hromadná nehoda, směr na Brno stojí

Provoz na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Brno na stém kilometru zcela zastavila hromadná dopravní nehoda nákladních aut, autobusu i osobních aut, uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Podle policie na místo míří všechny složky integrovaného záchranného systému. Za nehodou, která se stala před 8:30, se tvoří kolona. Policie vyzvala, aby řidiči dbali při dojezdu ke koloně zvýšené opatrnosti.
před 1 mminutou

Unijní lídři budou na summitu v Bruselu rozhodovat o finanční podpoře Ukrajiny

Unijní prezidenti a premiéři budou ve čtvrtek na summitu Evropské unie v Bruselu jednat zejména o další finanční podpoře Ukrajiny, která čelí ruské agresi, o návrhu nového víceletého rozpočtu EU na období 2028 až 2034, o dalším rozšiřování Unie, ale také o její konkurenceschopnosti v měnícím se světě. Česko bude zastupovat nový premiér Andrej Babiš (ANO), půjde o jeho první summit od nedávného jmenování předsedou vlády. Vrcholné schůzky se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
04:07Aktualizovánopřed 19 mminutami

Víkend bude zatažený a mlhavý, maxima dosáhnou asi pěti stupňů

O nadcházejícím víkendu bude v Česku většinou zataženo, slunce se objeví jen ojediněle. Meteorologové očekávají mlhy a mrholení, někde mohou být i mrznoucí. Nejvyšší teploty se budou pohybovat kolem pěti stupňů Celsia, při malé oblačnosti i nepatrně výše, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 32 mminutami

Lidé uctí památku Václava Havla

Lidé si připomínají čtrnáct let od smrti bývalého prezidenta Václava Havla. Tradičně 18. prosince nosí květiny a svíčky k Havlově chalupě na Hrádečku. Jeho památku uctí i senátoři u jeho hrobu. Ředitel Knihovny Václava Havla pak na prvního českého prezidenta zavzpomíná společně s velvyslanci a velvyslankyněmi USA, Německa, Nizozemska, Slovenska a Kanady.
07:59Aktualizovánopřed 38 mminutami

Obce tlačí vyšší daní vlastníky k péči o chátrající nemovitosti

Některé obce se snaží působit na majitele objektů, které zatěžují společný prostor, zvýšením daně z nemovitostí. Cílem bylo přimět je k lepší péči o zanedbané budovy. S rozdílnými výsledky to zkusili v Kroměříži, ve Znojmě či v Žatci.
před 2 hhodinami

Ukrajinu je třeba podporovat, EU by ji ale měla financovat jako dosud, řekl Babiš

Česko nezpochybňuje potřebu podpory Ukrajiny Evropskou unií. Měla by být ale financována jako dosud, žádné mimořádné garance Česká republika dávat nebude, řekl před nadcházejícím jednáním Evropské rady premiér Andrej Babiš (ANO). Koalice podle něj o pozici jednala v úterý řadu hodin.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Trať mezi Berounem a Karlštejnem se dočkala modernizace

Na trati mezi Berounem a Karlštejnem skončila modernizace části koridoru z Prahy do Plzně. Práce na zhruba desetikilometrovém úseku trvaly přibližně dva roky a stály bezmála tři miliardy korun. Jezdilo se zde jen po jedné koleji a omezenou rychlostí. Stavbaři kompletně vyměnili železniční spodek i svršek, zmodernizovali nedaleký přejezd i nástupiště na zastávce Srbsko. Nároky se přitom ukázaly vyšší, než se zdálo podle projektu. Většina hlučných prací přitom probíhala v noci, což představovalo zátěž pro místní obyvatele. Navzdory komplikacím se rekonstrukci podařilo dokončit o osm měsíců dřív. Až zde bude v příštím roce uveden do provozu zabezpečovací systém ETCS, dočkají se cestující ve zmodernizovaném úseku rychlosti až kolem 140 kilometrů za hodinu.
před 12 hhodinami

Aby Ukrajina přežila, potřebuje financování, jinak zkrachuje, varuje Rusnok

„V našem bytostném zájmu je posilovat společenství, jehož jsme součástí a které nám pomáhá se ochránit – jak EU, tak NATO. Rozhodují praktické kroky, ne gesta nebo vyjádření,“ komentoval v Interview ČT24 expremiér a bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok fakt, že Rusko stále trvá na tom, že v jeho sféře vlivu leží i Česko. Aby Ukrajina přežila, potřebuje financování, jinak země zkrachuje ekonomicky a tím pádem i vojensky, dodal s tím, že Kyjev nebojuje jen za sebe, ale také za nás. Míní, že Rusko „má pořád choutky vykládat, že toto je jeho vlivové území“.
před 13 hhodinami
Načítání...