OK-TGM. Český aviatik vyráží ke stému výročí republiky na cestu kolem světa

Aviatik Roman Kramařík startuje ve středu v letadle typu Cessna s imatrikulací OK-TGM na cestu kolem světa. Jako první Čech chce sólově obletět zeměkouli. V plánu má skoro 50 tisíc kilometrů, přelet přes 3 oceány a více než 150 letových hodin. Nejdéle by měl ve vzduchu strávit 13 hodin v kuse. Na misi nazvané Okřídlený lev plánuje sbírat české stopy a přání k výročí stých narozenin republiky.

Video Události, komentáře
video

Roman Kramařík v Událostech, komentářích: Vždycky je třeba mít záložní plán

„Krom toho, že mi to krásně vyšlo na stoleté výročí, mi přišlo jako dobrý nápad posbírat nějaké medailonky a inspirativní příběhy lidí, kteří stojí za dobrým jménem České republiky ve světě,“ říká aviatik, který by ze svých cest rád vydal knihu.

Rád by se setkal s potomky Jana Antonína Bati i dalšími osobnostmi. Z Prahy startuje tento pilot a právník ve středu 25. 7., vrátit se chce 8. září.

Video Události
video

Události: Český aviatik vyráží ke stému výročí republiky na cestu kolem světa

Události: Český aviatik vyráží ke stému výročí republiky na cestu kolem světa

Tisková konference aviatika Romana Kramaříka před odletem

Ve své cessně odstartuje směrem na východ. „Vanou převážně západní větry, letadlo není zas tak rychlé, aby se s nimi mohlo potýkat, takže budu západních větrů využívat,“ předeslal směr svého letu. Jeho trasa má vést přes Blízký východ do Indie, jihovýchodní Asie, dále do Japonska, Ameriky, na Azorské ostrovy a přes Anglii zpět do Česka.

Cestování v jednomotorovém letadle vnímá jako velikou výzvu. Považuje za důležité mít vždy v záloze plán B pro případ, že jediný pohon selže třeba nad oceánem. „Pak musíte přistát na vodu,“ přibližuje rizika svého výletu. Podle svých slov měl možnost vyzkoušet si v bazénu manipulaci se záchranným člunem. „Ve vestě se moc dobře neplave,“ poznamenal.

Roman Kramařík
Zdroj: ČTK
Autor: Ondřej Deml

S jednou velikou překážkou už se ale musel popasovat, a sice sehnat všechna potřebná povolení – Romanu Kramaříkovi to zabralo přes půl roku. „A ještě všechna nejsou v ruce,“ dodává jedním dechem.