Přezdívku Pitomio mohou novináři při oprávněné kritice použít. Okamura neuspěl s dovoláním

Místopředseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) neuspěl s dovoláním ve sporu vyvolaném použitím přezdívky Pitomio v týdeníku Reflex. Dovolání směřovalo proti rozhodnutí, na jehož základě se sice vydavatelství muselo na webu omluvit za dva články z roku 2013, ale Okamura nevysoudil odškodnění. Justice navíc v obecné rovině připustila možnost použít přezdívku Pitomio v rámci oprávněné kritiky.

Dovolání bylo částečně zamítnuto, částečně odmítnuto, řekla mlučí městského soudu v Praze Markéta Puci. O Okamurově dovolání rozhodoval Nejvyšší soud v březnu, koncem dubna spis vrátil k soudu prvního stupně, tedy na městský soud v Praze. Plné odůvodnění zatím soudci nezpřístupnili. 

Městský i Vrchní soud v Praze v kauze zdůrazňovaly, že expresivní a nelichotivé výrazy média nemají proti politikovi používat samoúčelně. Nicméně pokud jde o součást legitimní kritiky konkrétních postojů či výroků, možné to je.

Soud: Okamura se prezentuje provokativně, zkratka „pitomosti“ pro jeho výroky je možná 

V případě Okamury justice zohlednila také jeho vlastní mediální prezentaci: vystupuje prý provokativně, propaguje politickou nekorektnost, rád volí silná slova, snaží se působit kontroverzně.

„Jedná se sice o výraz expresivní nelichotivý, ale nikoliv a priori vulgární, přičemž fakticky lze pro něj nalézt oporu v obsahu článků, které zevrubně popisují, proč jsou určité žalobcovy myšlenky potenciálně společensky nebezpečné a proč je proto lze považovat s jistou dávkou novinářské zkratky až za pitomosti,“ citoval před časem server Lidovky.cz z rozhodnutí odvolacího soudu. 

Sporné články vycházely v Reflexu v roce 2013. V říjnu téhož roku se Okamura stal poslancem za Úsvit přímé demokracie. Momentálně je poslancem a předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie. Pojem Pitomio se v posledních měsících čas od času objevuje také v jiných médiích než v Reflexu, například v Euru či Lidových novinách.