Kraje dostanou miliardy na opravy silnic, dopravci na slevy pro studenty a důchodce

Vláda dá krajům čtyři miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy. Využije na to úspory v jednotlivých kapitolách státního rozpočtu, které kabinet vyčíslil na 8,4 miliardy korun, uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Zbytek peněz chce využít například na slibované slevy jízdného pro studenty a důchodce. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

„Dnes mohu ohlásit splnění našeho slibu, že dáme čtyři miliardy korun na opravy druhých a třetích tříd krajům,“ uvedl Babiš. O využití zbytku peněz bude podle něj vláda rozhodovat příští týden.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v letech 2015 až 2017 poslal regionům na opravy silnic nižších tříd téměř 11 miliard korun. Loni v září oznámil, že ukončí program poskytování mimořádných dotací krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd. Kraje s tím tehdy vyjádřily nesouhlas.

Babiš našel peníze napříč ministerstvy

Úspory se podle Babiše našly napříč resorty. Na státním dluhu vláda podle něj plánuje uspořit 300 milionů korun. Například ministerstvo spravedlnosti by mělo uspořit zhruba 200 milionů korun, ministerstvo kultury zhruba 100 milionů korun a ministerstvo školství 400 milionů korun.

Vláda chce také zavést slevu 75 procent na jízdné pro studenty do 26 let a důchodce nad 65 let ve vlacích i autobusech, a to od letošního června. Státní pokladnu to má stát 5,8 miliardy korun.

Video Brífink Andreje Babiše po jednání vlády
video

Brífink Andreje Babiše po jednání vlády