Bývalý šéf Úřadu vlády Poul žádal u soudu peníze zabavené při razii. Nedostal je

Bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul nedostane zpět čtvrt milionu korun, které policie zabavila z vládního trezoru při razii v roce 2013. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1. Policisté tehdy zadrželi spolu s Poulem také někdejší ředitelku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou (později Nečasovou) a další lidi. Poul ale nebyl z ničeho obviněn.

Video Události ČT: Bývalý šéf Úřadu vlády Poul žádal u soudu peníze zabavené při razii
video

Události ČT: Bývalý šéf Úřadu vlády Poul žádal u soudu peníze zabavené při razii

Zdroj: ČT24

Podle soudu Poul neprokázal, že mu peníze, z nichž část byla v dolarech, skutečně patřily. „Žalobce soudu dostatečně nevysvětlil, z jakého důvodu měl ve své kanceláři v hotovosti finanční prostředky v žalované výši,“ uvedla soudkyně Iveta Nedozrálová. Poul tvrdil, že si je ušetřil z cesty po USA, zbytek měl prý v trezoru na mimořádné výdaje. 

Poul se po celou dobu trestního řízení podle prohlášení Úřadu vlády k penězům nepřihlásil. A v pondělí k soudu nepřišel, s novináři nekomunikuje.  

Soud se přiklonil na stranu úřadu vlády. Ten má pochybnosti o tom, že 158 tisíc korun a přes 4 tisíce dolarů patří právě bývalému šéfovi úřadu.

Úřad vlády u soudu zastupoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „My jsme samozřejmě rádi, že soud vyhověl našemu návrhu a žalobu v plném rozsahu zamítl,“ řekl mluvčí úřadu Radek Ležatka. Odmítl spekulovat o důvodech, proč peníze v trezoru byly.

Policie našla v trezoru při razii více než 3,5 milionu korun. Peníze vrátila na Úřad vlády v roce 2015, nepřišla na to, že by souvisely s nějakým zločinem. Kromě zmíněných čtvrt milionu, které žádal Poul, měla většina částky údajně patřit Poulovým rodičům. Úřad vlády ale rozhodl, že jim je nedá. Manželé proto v dubnu 2016 podali žalobu na jejich vrácení.