Méně mrtvých na přejezdech, více pod tramvajemi a v metru. Na drahách v roce 2017 zemřelo 246 lidí

Historicky vysoký počet mimořádných událostí zaznamenala v roce 2017 Drážní inspekce, jejich celkový počet překonal 4600. Drážní nehody však byly méně tragické než v roce předcházejícím, zahynulo při nich 246 lidí, tedy o dva méně než v roce 2016. Ještě větší zlepšení nastalo na přejezdech. Drážní inspekce vyšetřuje nehody a další události na železnici a v metru, ale i na neželezničních drahách, tedy nehody tramvají či trolejbusů. Těch se přitom loni stalo obzvláště mnoho.

Vlaky se nesrážejí jen s auty a chodci. V prosinci se v Bylnici srazil osobní vlak s posunujícím dílem 

Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

O trochu bezpečněji bylo loni ve srovnání s předchozím rokem na železničních přejezdech. Stalo se 171 nehod, tedy o pět méně, zahynulo při nich 34 lidí, tedy o dvanáct méně. „Nejvyšší počet střetnutí Drážní inspekce eviduje v lednu 2017, kdy se událo hned 25 střetnutí, přičemž při těchto nehodách zemřelo šest osob,“ uvedl mluvčí inspekce Martin Drápal.

Zcela shodný jako v roce 2016 byl loni počet střetů vlaků s chodci. Došlo k 258 takovým událostem, zemřelo při nich 201 lidí, zatímco v předchozím roce jich bylo o osm méně. „Z dlouhodobého hlediska se počet střetů vlaků s osobou a usmrcených při těchto nehodách držel letitého průměru,“ ujistil mluvčí Drápal.

Nehoda na přejezdu ve Vejprnicích stála tři lidské životy

Zdroj: ČTK/ZZS Plzeňského kraje

Pokračoval také nárůst počtu zakázaného projetí návěstidel. Meziročně se zvýšil poměrně málo, šlo o 127 případů, přičemž ve 28 případech šlo o osobní vlaky, ovšem již samotný fakt, že šlo o další zhoršení situace, je závažný. Mezi roky 2015 a 2016 totiž počet případů nedovolené jízdy stoupl téměř o třetinu – z 92 na 122.

Počet střetů tramvají s lidmi vzrostl o třetinu

Zdaleka nejvíce nehod se však loni stalo na neželezničních drahách a v metru. Drážní inspekce zaznamenala 3492 mimořádných událostí, což byl meziročně nárůst téměř o 500 případů a projevil se i v absolutním počtu loňských mimořádných událostí, který byl zdaleka nejvyšší za posledních deset let.

„K nejvyššímu nárůstu počtu mimořádných události v roce 2017 došlo na dráze tramvajové, kde se v porovnání s rokem 2016 zvýšil jejich počet (…) o více než 16 procent, přičemž nejvíce se zvýšil počet střetů tramvají s osobou, kde evidujeme nárůst o více než 36 procent,“ vyčíslil Martin Drápal.

Tramvaj po nehodě v Modřanech
Zdroj: ČTK
Autor: Skála Petr

Při nehodách tramvají či trolejbusů utrpělo zranění 682 lidí oproti předloňským 493 zraněným. Deset lidí zemřelo, v roce 2016 měly takové nehody pět obětí.