Růžičku z ANO před volbami stíhali, imunity se vzdávat nechce

Policie před říjnovými volbami stíhala kvůli údajně nevýhodnému prodeji obecního majetku nového poslance hnutí ANO Pavla Růžičku. Ten ještě před hlasováním uváděl, že v případě zvolení vyzve sněmovnu, aby ho stíhání vydala; jak ale nyní uvedl pro server iRozhlas.cz, imunity se sám nevzdá a rozhodnutí nechá na poslancích. 

Růžička, který je radním Postoloprt na Lounsku, čelil před volbami obvinění spolu s dalšími devíti zastupiteli města kvůli prodeji domu z majetku města před několika lety. Podle Růžičky trestní oznámení na nevýhodný prodej podal neúspěšný uchazeč o nemovitost, který je prý zároveň jeho politický konkurent. Vinu popírá a tvrdí, že policisté jednali účelově a posudek, který si nechali vypracovat, neodpovídá skutečné hodnotě domu.

Před volbami Růžička veřejně uváděl, že se v případě zvolení poslancem sám nechá vydat ke stíhání. „Ze začátku jsem říkal, že se imunity okamžitě vzdám,“ potvrdil serveru iRozhlas.cz a prohlásil, že chce, aby se o jeho případu debatovalo na půdě sněmovny „v zájmu všech zastupitelů v republice“.

Policie má zájem o Babiše a Faltýnka

„Aby se jasně přijala odpovědnost státních zástupců a policie, aby si nemohli dělat, co chtějí, a nemohli svévolně stíhat na základě své neznalosti zákona o obcích slušné lidi,“ řekl.

Sněmovna v novém složení po říjnových volbách již dostala žádost o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo. Oba podezření odmítají a stejně jako Růžička hovoří o politické motivaci stíhání. V minulém volebním období sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala. Poté, co v říjnu znovu získali poslanecký mandát, však bylo jejich stíhání přerušeno.