Prezident jmenuje premiérem vítěze voleb, sdělil Ovčáček. Myslel tím Babiše

Prezident Miloš Zeman jmenuje premiérem vítěze parlamentních voleb. Pro Aktuálně.cz to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Reagoval tak na žádost policie, aby sněmovna vydala k vyšetřování poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, oba z hnutí ANO, kvůli případu dotace na vybudování farmy Čapí hnízdo. Hnutí ANO, jehož je Babiš předsedou, výrazně vede v předvolebních průzkumech.

Jiří Ovčáček
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Podle Ovčáčka se Zeman stále drží svého dřívějšího vyjádření, že novým premiérem jmenuje vítěze voleb. „To platí. O vině a nevině rozhoduje soud, ne Martin Plíšek nebo Miroslava Němcová,“ napsal Ovčáček s poukazem na předsedkyni a místopředsedu mandátového a imunitního výboru, který se bude policejní žádostí o vydání Babiše a Faltýnka zabývat.

Sdělení Hradu komentoval premiér Sobotka. „Pokud chce Zeman jmenovat premiérem Babiše, když vyhraje volby, musí zvítězit ČSSD, aby Zeman musel se skřípěním zubů jmenovat Zaorálka,“ napsal na twiteru předseda vlády.

Ovčáček také vyjádřil pochybnosti, proč policie požádala o vydání obou představitelů ANO dva a půl měsíce před volbami. „Prostě přemýšlím nad pochybnostmi, které vznesl Andrej Babiš,“ napsal. Babiš už dříve označil policejní žádost za součást politického boje, která mu má zabránit v kandidatuře v říjnových volbách.

Trestní oznámení téměř dva roky staré

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Andrej Babiš na mimořádné schůzi sněmovny v roce 2016 svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Poslance ani senátora nelze podle Ústavy České republiky trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Po posouzení případu mandátovým a imunitním výborem se proto bude vydáním Babiše a Faltýnka zabývat celá sněmovna. Jednat by o tom měla na schůzi, která začne 5. září. Pokud by oba zástupci hnutí ANO byli v říjnu znovu zvoleni poslanci, musela by policie pro pokračování vyšetřování o jejich vydání požádat i novou sněmovnu.

Kalousek: Jedná tak, jak se mu to právě hodí

Předseda TOP 09 Miloslav Kalousek v této souvislosti připomněl, že v roce 2013, při vyslovení nedůvěry Rusnokově vládě, Miloš Zeman ve sněmovně prohlásil, že do voleb novou vládu jmenovat nebude. Odůvodnil to tvrzením, že během několika týdnů budou padat obvinění po zátahu na Úřadu vlády. „Miloš Zeman bez jakékoliv úcty k vlastní zemi mění postoje podle toho, jak se to zrovna hodí jemu a jeho spojencům, ať už je to Babiš, Kreml, nebo Peking,“ uvedl Kalousek.