Piráti chtějí ve volbách deset procent. Slibují konec EET a nižší daně

Česká pirátská strana na pražském Rašínově nábřeží oficiálně zahájila předvolební kampaň, v podzimních sněmovních volbách chce získat aspoň deset procent hlasů. Voličům slibuje například zrušení elektronické evidence tržeb (EET), zastavení odlivu peněz do daňových rájů, snazší komunikaci s úřady a snížení zdanění práce.

Ivan Bartoš
Zdroj: ČTK Autor: Pavel Němeček

„Nejsme žádná kuriozita,“ prohlásil předseda Ivan Bartoš i s poukazem na existenci pirátských stran ve světě. Pro letošní volby sestavili Piráti program s názvem Černé na bílém. Zatímco jiné politické strany podle Bartoše slibují „modré z nebe“, „světlé zítřky“ nebo vize na desetiletí dopředu, Piráti program chápou jako smlouvu s občany. „Věci je potřeba dělat teď hned,“ prohlásil středočeský lídr Bartoš.

Stranický program se opírá o čtyři hlavní body, jimiž jsou kontrola moci a mocných, zjednodušení státu pomocí technologií, ochrana občanů před šikanou a obrana svobody. Pražský lídr a zastupitel Jakub Michálek představil pirátský návrh změn zdanění práce. Daně a všechny odvody by klesly podle návrhu z nynějších 48,6 procenta na 47 procent, což Michálek označil za „superrovnou daň“.

„Nyní jsou daně složité kvůli tomu, aby se v nich lidé nevyznali. Jinak by zjistili, že jsou nespravedlivé,“ uvedl Michálek. Reforma Pirátů by podle něho přinesla zjednodušení, byla by výhodná pro 99 procent zaměstnanců a státnímu rozpočtu by ubrala řádově jednotky miliard korun.

Piráti mají své zástupce v Senátu a na krajské a komunální úrovni. Ve volbách do sněmovny dosud neuspěli. Bartoš novinářům řekl, že z možné povolební spolupráce by Piráti vyloučili nedemokratické strany, konkrétně jmenoval KSČM. Postoj vůči hnutí ANO, které Bartoš charakterizoval jako stranu vůdcovského typu, jednoznačný není. Vyloučil ale podporu vládě, v níž by byli lidé v minulosti zapletení do korupčních afér. Povolební strategii by ale určil s konečnou platností republikový výbor Pirátů.