Miloš Zeman udělil další prezidentskou milost

Prezident Miloš Zeman omilostnil muže nemocného rakovinou, uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Muž byl za mřížemi kvůli nedovolenému ozbrojování a za majetkové trestné činy. Jde tak o celkově sedmou Zemanovu milost, všechny přechozí udělil v loňském roce.

Prezident republiky Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Peřina Luděk

Většinu milostí zdůvodnila hlava státu právě vážným zdravotním stavem odsouzených. V jednom případě pak milost udělil na základě žádosti papeže mladé ženě, která se ve vězení starala o malé dítě. 

Poslední omilostněný nyní podle Ovčáčka podstupuje náročnou léčbu. Muži byl už kvůli špatnému zdravotnímu stavu výkon trestu přerušen soudem. 

„Prezident republiky přihlédl k velmi závažnému onkologickému onemocnění omilostněného, který nyní podstupuje bezodkladnou specializovanou a náročnou léčbu, a prominul mu zbytek trestu odnětí svobody uloženého za majetkovou trestnou činnost a nedovolené ozbrojování,“ doplnil Ovčáček. 

Zeman před nástupem avizoval, že bude s milostmi šetřit 

 Než se Miloš Zeman stal prezidentem, prohlásil, že nebude udělovat milosti s výjimkou velmi úzkého okruhu humanitárních případů: má jít o člověka, který se nedopustil závažného trestného činu, jehož nemoc ohrožuje na životě a který má domácí zázemí.

Pravomoc provádět řízení o milostech navíc v prosinci 2013 převedl prezident na ministra spravedlnosti, protože ji pokládal za „zbytečně monarchistický prvek“ v ústavě.

První prezidentskou milost udělil Miloš Zeman až loni. Zatímco předchozí dva prezidenti – Václav Havel i Václav Klaus – omilostnili stovky lidí, po čtyřech letech Zemanova působení na Hradě se dočkalo odpuštění trestu jenom sedm osob (včetně aktuálního případu).