Exstrážník odsouzený na 15 let chce odklad nástupu do vězení ze zdravotních důvodů

Bývalý strážník Pavel Koblížek, kterého soud pravomocně poslal na 15 let do vězení za vraždu a pokus o vraždu ve Vysokém Mýtě, požádal ze zdravotních důvodů o odklad nástupu do vězení. Podle mluvčího Krajského soudu v Hradci Králové Jana Kulhánka Koblížek už v únorovém dovolání k Nejvyššímu soudu žádal o přerušení výkonu trestu.

Pavel Koblížek v říjnu 2015
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

„Spis byl již postoupen Nejvyššímu soudu k posouzení, očekáváme ho v nejbližší době,“ řekl ČT mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Jan Kulhánek. Nejvyšší soud musí o oprávněnosti žádosti rozhodnout do 14 dnů po obdržení.

Exstrážník Pavel Koblížek byl za vraždu muže a postřelení druhého před klubem ve Vysokém Mýtu odsouzen na 15 let. Pravomocně o tom rozhodl v listopadu 2016 Vrchní soud v Praze. Ten tak zrušil rozsudek hradeckého krajského soudu, který mu původně za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví uložil podmínku.

Koblížek měl do vězení nastoupit v sobotu 4. března. Nejvyšší soud by však do té doby nestihl o jeho žádosti rozhodnout, proto byl nástup zrušen. Muž vinu odmítá, jednal prý v sebeobraně. „Byl jsem vystaven agresi a k jejímu odvrácení jsem využil všechny prostředky,“ řekl. 

Incident se odehrál v prosinci 2014. Opilý bývalý strážník se spolu s dvěma muži domáhal vstupu na diskotéku. Obsluze ukazoval odznak strážníka a všichni požadovali vstup zdarma, ochranka je ale dovnitř nepustila. Muži začali odcházet a jeden z nich do chodby nastříkal pepřový sprej. Majitel klubu pak začal se svými dvěma bratry muže pronásledovat.

Bratři Koblížka podle verdiktu vyzývali, aby vyčkal na příjezd policie. Bývalý strážník byl ale podle nich agresivní a křičel, že je všechny zastřelí. Při následné potyčce mladšího z bratrů trefil do podbřišku, staršího střelil do hrudníku a ten na následky zranění na místě zemřel.

Koblížek se hájil tím, že o nastříkání pepřového spreje nevěděl a nechápal, co po něm bratři chtějí. Byli prý agresivní, proto vytáhl svou legálně drženou zbraň a varovně vystřelil do vzduchu. Bratři majitele klubu ho však podle jeho výpovědi napadli. Střílet prý začal proto, že se bál o svůj život.