Gymnázia chystají kvůli maturitě z matematiky ústavní stížnost

Gymnázia a lycea připravují ústavní stížnost kvůli povinné maturitě z matematiky, kterou prosazuje ministerstvo školství. Povinnost by se totiž týkala ve školním roce 2020/2021 jen těchto institucí a teprve později by platila pro odborné střední školy. Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) v pořadu Otázky Václava Moravce přiznala, že o chystané stížnosti nevěděla.

Video Otázky Václava Moravce
video

Ministryni Valachovou překvapila ústavní stížnost na maturitu

Stížnost připravuje Asociace ředitelů gymnázií spolu se senátorem Jiřím Růžičkou (TOP 09).

„Je to pro mě nová informace,“ řekla ministryně Kateřina Valachová. Dodala, že vláda bude v pondělí rozhodovat o tom, kdy začne povinná maturita z matematiky platit i na ostatních školách. „Udělám všechno pro to, aby tato povinnost byla nejpozději do roka poté, co začne platit pro gymnázia. Pokud se tak stane, tak věřím, že k ústavní stížnosti nebude důvod,“ dodala s tím, že by časový odstup nebyl tak velký.

Bývalý ministr školství Petr Fiala (ODS) stávající plány kritizoval. „Nemělo se to zavádět postupně, ale najednou. Už dříve jsem mluvil s ministryní Valachovou ne o tom, zda, ale kdy se má zavést povinná maturita z matematiky. Bylo jasné, že školy musíme postupně připravit a potrvá to několik let. Prosazoval jsem, aby se spustila později a pro všechny a ušetřili bychom si tyto problémy,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Dodal, že pokud je maturita garantována státem, tak má smysl jedině jako celoplošná.

Ředitelka Gymnázia Budějovická Zdeňka Bednářová připomněla, že třetí povinný maturitní předmět – matematika – se paradoxně nebude týkat studentů technických, strojírenských či stavebních odborných středních škol. „Budou to mít snazší než naši studenti,“ upozornila.

Výjimka pro zemědělské obory?

O povinné maturitě z matematiky se hovořilo už na začátku tisíciletí, kdy byla ministryní školství Petra Buzková (ČSSD). Exministr Marcel Chládek také v uplynulých letech hovořil o třech povinných maturitních předmětech – češtině, cizím jazyce a matematice. „Rok 2019 je první reálný rok, kdy můžeme zavést povinnou matematiku,“ prohlásil.

Kateřina Valachová trvá na školním roce 2020 pro gymnázia a lycea a na roční prodlevě pro střední odborné školy. „Taková byla dohoda mezi asociacemi, byl to kompromis. Byla by strašná nezodpovědnost směrem k našim dětem a studentům je do budoucna takovými vědomostmi nevybavit,“ podotkla. 

Katalog požadavků zkoušek společné části maturitní zkoušky z matematiky 561.18 KB

Ministryně navrhuje, aby se odklad pro matematiku týkal 104 oborů. Šlo by o všechny odborné střední školy s výjimkou zdravotních, sociálních a uměleckých oborů. Pokud by bylo zastoupení středoškoláků v jednotlivých oborech stejné jako na jaře 2016, maturovalo by povinně z matematiky po jejím zavedení na odborných školách 91 procent žáků.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nesouhlasí s tím, aby se novinka týkala i zemědělských oborů. A odmítá návrh resortu školství podpořit. „Nesouhlasím s jeho přístupem a také mu vyčítám, že se jako poslanec vzbudil z nějakého tříletého spánku Šípkové Růženky. Poslancům se jasně řeklo, jaký má být náběh povinné maturity a jaké obory tam nebudou,“ konstatovala ministryně.

Matematika bývá předmětem, ze kterého propadá nejvíce maturantů. O zavedení povinné maturity měli zájem zaměstnavatelé reprezentovaní Svazem průmyslu a dopravy.