Zatčenému Novákovi se domů nechce. Zjednodušené vydání Čechům odmítl

Někdejší senátor za ODS a bývalý chomutovský starosta Alexandr Novák odmítl zjednodušené řízení o vydání do České republiky. Informovala o tom německá justice s tím, že nyní bude muset o věci rozhodovat vrchní zemský soud. Novák je v Česku obviněný kvůli manipulacím s evropskými fondy.

Novák byl zatčen na základě eurozatykače 24. prosince ve Frankfurtu a 3. ledna ho vrchní zemský soud poslal do vydávací vazby. Procedura předání stíhaných do země, která eurozatykač vydala, má trvat zpravidla do 60 dnů od zadržení. To, že je Novák německým občanem, jeho vydání do Česka nebrání.

Proces vydání ale zbrzdil přímo zadržený. „Stíhaný nesouhlasil se zjednodušeným řízením o vydání,“ uvedl mluvčí vrchního státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem Alexander Badle. „Pokud s vydáním nesouhlasí, musí o přípustnosti vydání rozhodnout vrchní zemský soud,“ doplnil mluvčí frankfurtského soudu Ingo Nöhre s tím, že v případě souhlasu by byl naopak soud mimo hru – a věc by řešili jen žalobci.

Nöhre ale očekává, že se jednání vrchního zemského soudu ve Frankfurtu odehraje v příštích týdnech. Německá justice při rozhodování o přípustnosti vydání posuzuje například to, jestli jde o trestný čin, za který hrozí alespoň jeden rok odnětí svobody, zda je dané jednání trestné v obou zemích nebo jestli už podezřelý za stejný čin nebyl pravomocně odsouzen v jiné zemi Evropské unie.

Cesta k ústavnímu soudu může vydání zásadně oddálit 

Když soud vydání schválí, může se někdejší český politik obrátit na Spolkový ústavní soud, pokud by měl pocit, že byla dotčena jeho základní práva. Takový postup by případ výrazně protáhl. Pokud se Novák na německé ústavní soudce neobrátí, vrátí se případ jeho vydání opět k vrchnímu státnímu zastupitelství. To má spolu s policií na starosti samotné předání stíhaného českým úřadům.

To, že je Novák německým občanem, jeho vydání do Česka nebrání. Německé ministerstvo spravedlnosti obecně uvádí, že vydání trestně stíhaných německých občanů do dalších zemí EU je možné při splnění několika podmínek. Zásadní je, do jaké míry se daný čin váže k zemi, která o vydání žádá. Roli hraje také to, jestli čin podstatným způsobem nesouvisí s Německem, a konečně možnost odpykat si případný trest vězení ve spolkové republice.

Kromě Nováka čelí obvinění i další bývalí podkrušnohorští politici

Novák byl už v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

Aktuální kauza Regionálního operačního programu Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé.

Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky sociální demokracie – nynějšího předsedu ČSSD v Karlovarském kraji a starostu Chebu Petra Navrátila či bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou. Za ODS jsou vedle Nováka mezi obviněnými podnikatel Daniel Ježek či bývalý primátor Mostu Vladimír Bártl, který je nyní ředitelem odboru ministerstva průmyslu a obchodu.