Kardinál Vlk má rakovinu plic. Odejít je nejsprávnější řešení, řekl lékařům

Kardinál Miloslav Vlk trpí rakovinou plic s metastázemi do kostí a čeká ho chemoterapie. Zdravotní problémy se u čtyřiaosmdesátiletého církevního představitele začaly projevovat zhruba na jaře loňského roku a o Vánocích se zhoršily natolik, že musel být na několik dní hospitalizován. Nyní je v domácím ošetřování.

Miloslav Vlk
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Vlk na podzim absolvoval kvůli bolestem kloubů lázeňské léčení. Po něm se ale jeho stav zhoršil, začala ho trápit silná bolest a otok levého ramene, trpěl závratěmi. Na Štědrý den musel být hospitalizován na koronární jednotce pro poruchu srdečního rytmu. Po čtyřech dnech byl propuštěn, ale bolest levého ramene neustupovala.

Po Novém roce proto podstoupil celotělové CT vyšetření a bronchoskopii, která potvrdila tumor plic s metastázemi do kostí. Informoval o tom Vlkův web kardinal.cz a dodal: „Diagnózu přijal v klidu, a když mu ji sdělovali páni profesoři, byl to on, kdo je podepíral a ujišťoval, že je na správné cestě, protože už vícekrát se mu zdálo, že odejít ,tam‘, je to nejsprávnější řešení,“ uvedl web. „Páni profesoři byli trochu překvapeni.“

Do domácího ošetřování byl Vlk propuštěn v pátek. „Je předán do péče profesora onkologické kliniky, kde pro jeho typ nádoru připraví chemoterapii. Nyní pan kardinál bydlí na faře v Karlíně a péči o něj zajišťuje místní pan farář,“ doplnil web s tím, že církevního hodnostáře překvapuje a těší vlna solidarity a modliteb za jeho zdravotní stav.

Miloslav Vlk
Profil

Miloslav Vlk

Miloslav Vlk se narodil 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. Jeho život prošel řadou zvratů. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Po deseti letech mu ale komunisté odebrali tehdy požadovaný státní souhlas k výkonu kněžského povolání. Vlk pak sloužil mše tajně v malých skupinách věřících. Ač vzděláním historik, archivář a teolog, byl z politických důvodů nucen živit se jako myč oken.

Na začátku 90. let byl jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 po rezignaci Františka Tomáška stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 je kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež Benedikt XVI. v únoru 2010 a v pořadí 36. pražským arcibiskupem jmenoval Dominika Duku.

Na rakovinu plic se většinou přijde pozdě

Ročně v Česku zjistí lékaři rakovinu plic u zhruba 6500 lidí, u devadesáti procent pozdě. První stadium rakoviny plic totiž nemá téměř žádné příznaky - nemoc zjištěnou v prvním a druhém stadiu přežije 58 procent pacientů, ve čtvrtém stadiu jen 7,5 procenta. Dosud užívaná léčba dává nemocným ve většině případů rok až rok a půl života.

Dílčí naději do léčby této nemoci před půl rokem přinesly laboratoře pražské společnosti Sotio, které vyvinuly a začaly testovat přípravek, který má posílit pacientovu imunitu, aby s nádorem lépe bojovala. Za úspěch se považuje, pokud se přežití zlepší o 20 procent.

Karcinom plic lékaři v minulosti diagnostikovali například Václavu Havlovi nebo prezidentovi karlovarského filmového festivalu Jiřímu Bartoškovi.