Shromáždění na Staroměstském náměstí. Akademici předali ocenění Jiřímu Bradymu

V den státního svátku České republiky se udílelo vyznamenání i na Staroměstském náměstí, na setkání lidí kritizujících postup Hradu v kauze neocenění Jiřího Bradyho. Právě ten v centru Prahy převzal Medaili Univerzity Palackého. Akce se na zaplněném náměstí zúčastnili místopředseda sněmovny Petr Gazdík, ministři Daniel Herman a Marian Jurečka nebo zástupci akademické obce. Akci moderoval kandidát na prezidenta Michal Horáček.

Video 28. říjen na Staroměstském náměstí
video

28. říjen na Staroměstském náměstí

Zdroj: ČT24

Medaili s dvojportrétem Josefa Dobrovského a Františka Palackého předal Bradymu rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller. „Dovolte mi, abych ocenil vaši neúnavnou osvětovou činnost o hrůzné pravdě holocaustu, vaši pomoc této zemi po roce 1989 a také vaši obhajobu lidských práv,“ prohlásil Miller na adresu oceněného Jiřího Bradyho.

„Jsem rád, že jsem mohl demokracii pomoct,“ zareagoval Brady, jemuž se dostalo i ocenění od zlínského primátora. Akci zakončilo rozsvícení svíček a zpěv české státní hymny.  Stovky lidí se pak vydaly na protestní pochod přes Karlův most a Malostranské náměstí na Pražský hrad.

S sebou nesly sochu Miloše Zemana s havranem na hlavě a metálem v zobáku. Na Hradčanském náměstí pak tento metál připíchli na sochu rozteklého Zemana. „Je to řád východních větrů,“ řekl jeden z organizátorů. Lidé s sebou měli české i tibetské vlajky a řadu transparentů. Cestou provolávali hesla jako „Miloše do koše“, „Nejsme Čína“, „Miloši končíme“ nebo „Ruský šváb“. V projevu vzdali na náměstí hold prezidentu T. G. Masarykovi a Václavu Havlovi. „Havel žije!“ křičeli následně.

Pithart: Přivedli nás sem Havel, dalajlama a také Jiří Brady

Zaplněné Staroměstské náměstí pozdravil na úvod místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík. „To, že jste sem přišli, znamená, že pozitivní emoce 28. října a jeho výročí platí i dnes, že i dnes chceme žít v takovém státě. Ve státě, který byl svobodný, demokratický, před nikým se nehrbil, byl ekonomicky silný a mezinárodně uznávaný a kde platilo právo a slušnost,“ konstatoval Gazdík.

Mezi prvními řečníky vystoupil bývalý předseda české vlády a Senátu Petr Pithart, jenž připomněl, kdo lid přivedl na náměstí. „Byli to přece Václav Havel a dalajlama a také pan Jiří Brady,“ řekl za velkého potlesku zaplněného náměstí. 

Video Jiří Brady dostal na Staroměstském náměstí ocenění od Univerzity Palackého
video

Jiří Brady dostal na Staroměstském náměstí ocenění od olomoucké Univerzity Palackého

Jiří Brady dostal na Staroměstském náměstí ocenění od olomoucké Univerzity Palackého

Brady: Vidím, že demokracie žije. Držte se a nevzdávejte to

Pithart zároveň připomněl historii Československa i příčiny jeho rozpadu. „Dnes už zase žijeme v čase hrozících krizí,“ uvedl. Varoval mimo jiné před nacionalismem a neschopností se domluvit. „Státy kolem nás se zříkají vymožeností liberální demokracie, Evropská unie se drolí, Amerika doslova puká,“ dodal Pithart. 

Na akci vystoupili i dva ministři za KDU-ČSL, Marian Jurečka a Daniel Herman. „Jsem hrdý, že jsem měl tu čest přivítat dalajlamu. A udělal bych to znovu, protože to je správné, vždycky byl v naší zemi vítán. Hlásíme se tím k odkazu pana prezidenta Václava Havla,“ podotknul Herman.

Poslankyně za ODS Miroslava Němcová připomněla na shromáždění osud sestry Jiřího Bradyho, která zahynula během druhé světové války v Osvětimi, i osudy dalšího milionu a půl dětí, jejichž životy skončily v nacistických koncentračních táborech.

„Přišla jsem sem ale také proto, abych nahlas řekla, že nejsme a nechceme být ruskou gubernií. Že nejsme a nechceme být maňásky v rukou Ústředního výboru Komunistické strany Číny,“ zdůraznila Němcová.