Zatáhne policie oponu za vraždou šéfa podsvětí? Přišla o klíčovou výpověď

Klíčové svědectví o dvacet let staré vraždě Antonína Běly si svědkyně možná vymyslela. Tvrdí to ona sama. Svou výpověď odvolala s vysvětlením, že tím, že ukázala na někdejšího Bělova bodyguarda, chtěla splnit přání syna zavražděného kriminálního bosse. Nyní jí samotné hrozí za křivou výpověď trestní stíhání. Případem se zřejmě bude zabývat také Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Policie přišla o hlavní argument v případu vraždy šéfa podsvětí Antonína Běly

Z vraždy Antonína Běly v roce 1996 obvinila letos na jaře policie jeho tehdejšího bodyguarda Pavla Šrytra. Klíčové pro to bylo svědectví ženy, která tvrdila, že střelbu na muže, jenž v 90. letech soupeřil o vliv v podsvětí s Františkem Mrázkem, viděla a Šrytra po dvaceti letech poznala. Krátce poté policisté obvinili ještě dalšího člověka.

Nyní ale svědectví odvolala. Prohlásila, že si je vymyslela na přání Bělova syna Jaroslava. Vše podle ní iniciovali policisté. ČT řekla, že ji „nechali náhodou potkat s panem Bělou mladším“. „Pustili (…) mě k němu do cely a on mi řekl, co mám říkat, abych mu pomohla,“ dodala.

Policie se ke změně odmítla vyjádřit. Státní zástupce Martin Staněk pak uvedl, že o odvolání svědectví nemá informaci. Ví o něm však advokát jednoho z obviněných Pavel Šíma. „Jeden z klíčových svědků otočil svou výpověď,“ potvrdil.

Sám Pavel Šrytr ale stále zůstává ve vazbě. Policie se pokusí udržet ho tam, tvrdí totiž, že má i další svědky. Kauza ale stála zejména na odvolané výpovědi. ČT oslovila nezávislého advokáta Lukáše Trojana, který má o takovém případu jasno: „Důkaz je podle mého názoru nezákonný. Svědek je zcela nevěrohodný a neměl by být připuštěn.“

Nové prohlášení údajné svědkyně navíc případ ještě více zamotalo. Protože obvinila policisty z toho, že ji navedli ke křivému svědectví, začala se podle některých advokátů obviněných o dosavadní vyšetřování zajímat Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Samotné svědkyni pak hrozí za křivou výpověď trestní stíhání. Sama je s tím smířena. „Chtěla jsem pomoct Jardovi. Byla to hloupost. Možná mě tedy obviní,“ řekla. 

Co se před dvaceti lety stalo ve vile Antonína Běly, naopak může zůstat neobjasněné. Šrytra obvinila policie krátce před promlčením vraždy. Dlouhodobě pak kriminalisté pracovali s verzí, že si vraždu objednal František Mrázek. Toho zabil dosud neznámý střelec deset let po Bělovi.