Vnitro chce dát policii právo uchovávat DNA lidí podezřelých z trestných činů

Ministerstvo vnitra chce v zákoně zakotvit policejní pravidla pro nakládání s profily DNA. Až dosud si kriminalisté režim práce s citlivými údaji určovali sami, nově by měli získat právo uchovávat genetické informace o lidech podezřelých ze spáchaného trestného činu.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Policejní pravidla práce s DNA

DNA – kyselina deoxyribonukleová – charakterizuje člověka tak komplexně, jako žádný jiný existující osobní údaj a kriminalistika ji v praxi poprvé použila v roce 1987, kdy za její pomoci britský Scotland Yard usvědčil do té doby unikajícího několikanásobného vraha. V české policejní praxi se DNA poprvé využila před čtyřiadvaceti lety.

Terminologie pracuje se dvěma základními pojmy: vzorek a profil. Vzorek DNA je biologický materiál, který se odebírá nejčastěji stěrem ze sliznice úst, stejně ale mohou posloužit i vlasy nebo sperma a až z něj pak vzniká profil. Nejčastěji vypadá jako číselný kód. Popisuje pohlaví, příbuzenské vazby či etnickou příslušnost.

Vnitro chce ukotvit policejní praxi

Ministerstvo vnitra nyní přichází s iniciativou, která by měla policejní práci s profily DNA precizovat, protože databázi vzorků a z nich vytvořených genetických profilů ale dosud zákon nijak neupravuje. Policisté si pravidla stanovují sami.

„Ministerstvo vnitra se domnívá, že by drobná novela do zákona o policii neškodila, aby se do budoucna předešlo pochybnostem,“ doplňuje náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Mlsna.

Policie by se tak mohla vyvarovat podobným peripetiím, jako jsou ty, které zažívá s někdejším vězněm Jiřím Pivodou, který se – i kvůli legislativnímu neukotvení – s vnitrem soudí o vymazání svého profilu už osm let.

Poslanci mají vlastní představu

Podle ministerského plánu bude mít policie právo uchovávat genetické informace o podezřelých ze spáchání úmyslného trestného činu a odebírat vzorky bude nově i mladším 15 let, kteří jsou v ochranné výchově.

Souběžně s tím navíc míří do sněmovny i jiná, tematicky shodná norma; víc než čtvrtina poslanců se totiž už loni podepsala pod návrh speciálního zákona o DNA, podle kterého by mělo být uchovávání profilů v databázi výrazně omezeno.

Poslanci chtěli, aby policie vzorky odebírala jen pachatelům násilných trestných činů. U ekonomických je to podle nich zbytečné. „O to se asi povede největší bitva, protože policie má ten nástroj prostě ráda,“ uzavírá předkladatel poslaneckého návrhu zákona o DNA Daniel Korte (TOP 09).