Estébácký protokol, říká obviněný o soudu k útoku na Stropnického dům

K soudu jde na řadu kauza ruského studenta Igora Ševcova, který měl naházet zápalné lahve na dům ministra obrany Martina Stropnického. Incident z loňského června vyhodnotilo státní zastupitelství jako obecné ohrožení, za něž mladíkovi hrozí až osmileté vězení. Není ale vyloučeno, že soud studentův skutek překvalifikuje na závažnější trestný čin. Ševcov vinu odmítá, trestní spis označil za kombinaci Švejka a protokolů StB.

Igor Ševcov obviněný z útoku na dům ministra Stropnického zápalnými lahvemi

Zdroj: ČTK

„Vůbec jsem nevěděl, kdo je Martin Stropnický. Nevěděl jsem, že Česká republika má ministra obrany. Kde rodina Stropnických bydlí, jsem se dověděl až ze sdělení obvinění,“ tvrdil u pražského městského soudu vysokoškolák Ševcov. V den incidentu byl prý na demonstraci před pankráckou věznicí, poté se vrátil na studentské koleje v Suchdole a vydal se do klubu kvůli připojení na internet. Spát prý šel před jednou hodinou ranní a budovu do rána neopustil.

Obžaloba tvrdí, že Ševcov vhodil pivní lahve naplněné hořlavou směsí (benzín, voda, olej) do zahrady rodinného domu patřícího Stropnického manželce Veronice Žilkové, jedna z nich dopadla na střechu. Dům obvykle obývá šest lidí, avšak v době útoku byli na místě tři, ministr ne. Student chtěl prý způsobit požár, který by se rozšířil a vystavil obyvatele nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví.

Jsem nevinný, tvrdí Ševcov 

Lahve však nevybuchly s plnou intenzitou a plameny se tak po několika minutách podařilo uhasit. Ševcov byl zadržen mimo jiné na základě pachové stopy, kterou údajně nechal na lahvi. Doposud strávil čtvrt roku ve vazbě (propuštěn na kauci v září), vinu ale odmítá.

Martin Stropnický

Martin Stropnický

Ministr obrany

„Byl to dům, kde bydlí ministr obrany. Takhle já to vnímám. Ne jako útok na sebe, ale na funkci. A proto není dobré to přehlížet.“

Martin Stropnický

Ministr obrany

Stropnický nepovažuje svou nepřítomnost za menší závažnost. Naopak je možné, že soud pachatelův čin překvalifikuje na závažnější. Nešlo prý o náhodu, kdy by kolemjdoucí opilec vhodil do „něčí“ zahrady čtyři zápalné lahve, tvrdí Stropnický. Po Rusovi považuje symbolickou jednu korunu jako odškodnění za nervy malé dcery, která se bojí opakování. 

„Policie využila toho, že jsem byl v určitou chvíli zmatený a nevěděl jsem, jaká mám práva,“ zpochybnil Ševcov u pražského městského soudu postup orgánů činných v trestním řízení. „Ptali se mě, na jaké demonstrace chodím a jaké jsou moje názory,“ stěžoval si. „Ta instituce je závadná,“ prohlásil o policii. O trestním spisu hovořil jako o kombinaci „kapitol ze Švejka a estébáckých protokolů.“ 

Video Začíná soud se Ševcovem
video

Začíná soud se Ševcovem

Začíná soud se Ševcovem

Generál Šedivý: Politici ochranu podceňují

Živý vstup od soudu

Stropnický: Jen šťastnou náhodou se nestalo nic horšího

K útoku na ministrův dům uvedl na dotaz soudkyně pouze to, že se ho nedopustil. V daný den byl prý na demonstraci před pankráckou věznicí, poté se vrátil na studentské koleje v Suchdole a šel do klubu kvůli připojení na internet. Spát prý šel před jednou hodinou ranní. Existenci pachové stopy vysvětlil tak, že často vybírá jídlo z popelnic a rukama mu tak prý projde mnoho lahví.

U soudu vypovídalo i několik členů Stropnického rodiny včetně jeho manželky.
Podle ní byl útok cíleně veden proti pokoji její dcery, protože v okně jsou
jasně viditelné dětské záclonky. „V případě dítěte je to doživotní trauma. Na
tábor teď jezdí s ochrankou, na všechny kroužky chodí s ochrankou,“ vylíčila.

Podle některých informací incidentu předcházely výhružné e-maily požadující, aby ministr nezaujímal kritický postoj vůči Rusku. Obžaloba viní studenta ještě z dalšího činu - údajně hlídal u ruzyňské věznice, když tam jiný muž sprejoval po zdi anarchistické nápisy. Hlavní líčení by mělo probíhat dva dny až do středy. Generál v záloze Jiří Šedivý při této příležitosti varuje, že čeští politici podceňují svou ochranu dlouhodobě, což by měli zvážit a napravit.