Soud snížil trest za vytlačení dodávky na svodidla o 9 let

Olomoucký vrchní soud snížil o devět let trest Martinu Novákovi za to, že v brněnské Žabovřeské ulici vytlačil svým jaguarem na svodidla dodávku s šesti lidmi. Místo 15,5 roku za pokus o vraždu ho poslal do vězení na 6,5 roku – za pokus o těžké ublížení na zdraví. Vedle toho mu uložil desetiletý zákaz řízení. I přes velké snížení trestu ale uvažuje Martin Novák a jeho obhájce o dovolání k Nejvyššímu soudu.

Řidič jaguarem vytlačil dodávku na betonová svodidla
Zdroj: Policie ČR

Nehoda se stala v srpnu 2013. Obžalovaný řidič jaguaru telefonoval a nereagoval na pohyb kolony ani poté, co jej na to ostatní řidiči upozornili. Následně se dostal do konfliktu s posádkou dodávky. Řidič dodávky stojící jaguar objel a mířil směrem do centra. V místě, kde se silnice rozšiřuje na dva pruhy, Novák dodávku dojel a vytlačil ji na betonová svodidla.

Dodávka havarovala, dva zraněné ze sedmičlenné osádky převezla sanitka do nemocnice. Řidič z místa nehody ujel, policisté ho dopadli po několika dnech.

Snížení trestu žádal žalobce i obhájce

Nováka původně obžalovali z ublížení na zdraví, za pokus vraždy jej potrestal až brněnský krajský soud. Před olomouckým soudem obhájce nehodu zlehčoval na úroveň banálního střetu, podle něj šlo o přestupkové jednání, které by měl projednat magistrát. Nováka označil za nemocného člověka trpícího epilepsií, což by měl podle něj soud vzít v potaz.

Překvalifikování trestného činu žádal i státní zástupce, ten však trval na původní navrhované kvalifikaci ublížení na zdraví. Podle soudu jde o zaviněné jednání, neprokázal se však úmysl někoho zavraždit.

Video Události
video

Novák zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu

Agresivita řidičů míří před soud stále častěji

Případy agresivních řidičů nejsou v posledních letech výjimečné. Podnikatel Aleš Trpišovský nesmí za agresivní jízdu a ohrožování pomalejších řidičů na D1 sedm let řídit. Dvouleté vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky Trpišovskému na základě amnestie prominul Krajský soud v Praze.

Pětiletý nepodmíněný trest před šesti lety vyměřily soudy také Luboši Lacinovi, jenž z dálnice D1 vytlačil pomaleji jedoucí vozidlo. Mazda, na kterou svým vozem údajně najel, se několikrát přetočila přes střechu. Řidička a spolujezdec se lehce zranili.