Norsko vrátilo dítě, které před Vánoci odebralo české matce

Norský soud zrušil odebrání dítěte norsko-českému páru. Před Vánoci rozhodla o předání holčičky do pěstounské péče sociální služba pro ochranu dětí Barnevernet. Informaci potvrdily Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí a ministerstvo práce a sociálních věcí. Odebrání holčičky, která trpí vzácnou ledvinovou chorobou, zdůvodňovala norská sociální služba špatně vyvinutým kontaktem mezi rodiči a dítětem.

Video Norsko-český pár získal od Barnevernet dítě zpět
video

Norsko-český pár získal od Barnevernet zpět své dítě

Odebrání devítiměsíčního dítěte, o kterém rozhodla služba Barnevernet na Štědrý den, podle informací České televize neplatí. Minulý čtvrtek o tom rozhodl soud, na který se rodiče obrátili. Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán navrácení dívky rodičům potvrdil, podrobnosti však nechtěl sdělit s tím, že si to nepřeje matka dítěte. „Můžeme mít radost z toho, že to dopadlo tak, jak to dopadlo,“ podotkl.

Informaci potvrdil s odvoláním na advokáta rodiny také mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. „Těší mě, že můžeme věřit, že Norsko nabízí standardní funkční mechanismy, které jsou schopny korigovat případná pochybení,“ uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

Odebrání kvůli nedostatečnému kontaktu

O tom, že norské úřady odebraly těžce nemocné dítě norsko-českému páru, informovala v polovině ledna poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která se zabývá také vleklým případem odebrání dvou synů českým rodičům, kteří se usadili v Norsku. Popsala, že Barnevernet rozhodl o odebrání poté, co se na něj obrátili lékaři pečující o dítě s návrhem, aby rodičům pomohl přiznáním odlehčovací služby.

Výsledek byl docela jiný. Podle vyjádření Petičního výboru na podporu rodiny Michalákových úřadu vadil „údajně nedostatečně vyvinutý kontakt s dítětem, rodičům vyčetl také jejich z kontextu vytržené výroky o tom, že nechtějí, aby dítě trpělo“.

Jitka Chalánková uvedla, že u soudu, který odebrání dítěte zrušil, byly rozhodující výpovědi lékařů z nemocnice, která o děvčátko pečuje. „Lékaři jednoznačně svědčili ve prospěch rodičů,“ uvedla. Dodala, že matka dítěte se chystá zveřejnit informace o případu, argumentaci Barnevernetu a také reakci českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. „Chce pomoci dalším případům a poukázat na podklady, ze kterých Barnevernet čerpá,“ řekla poslankyně. Mělo by se tak stát do konce týdne.

Video Studio ČT24
video

Jitka Chalánková: Případ je výjimečný díky svědectví lékařů

Prezident považuje Barnevernet za gang

Odebrání devítiměsíční dívky, která má – stejně jako její matka – české občanství, i další obdobné případy v lednu ostře kritizoval prezident Miloš Zeman. V pravidelném rozhovoru pro Blesk, který nahradil někdejší rozhlasové Hovory z Lán, řekl, že to, co norská instituce činí, je „v podstatě únos dětí čili druh gangsterismu“. Vládě doporučil, aby stáhla velvyslance.

V souvislosti s případem odebraných bratrů Michalákových prezident již dřívě napsal dopis norskému králi a také zrušil pozvání na loňské oslavy 28. října norské velvyslankyni Siri Ellen Sletnerové. Minulý týden se do sporu matky chlapců Evy Michalákové s Norskem zapojil český stát, vláda schválila, aby republika vstoupila jako účastník do soudního řízení. V současnosti probíhá soudní přezkum správního rozhodnutí, který udělil souhlas s adopcí mladšího syna a matku zbavil rodičovských práv ke staršímu.