Kvůli sporům o potomky byla loni speciální telefonní linka nejvytíženější za posledních deset let. Dohromady právníci řešili 270 dotazů, dvakrát víc než o rok dřív. Přitom odpovídají vždy jen ve středu. „Co se nám nelíbí, je, že většinou je mezi rodiči dítě jako nástroj k vyřízení účtů,“ uvedla ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Zuzana Baudyšová
„Děti nemohou za to, že se rodiče přestali mít rádi, velmi těžce to psychicky odnášejí."
Zuzana Baudyšová
Spory o děti jsou v tomto roce v popředí zájmu nadace. „Pracujeme na kampani, která by měla poukázat na silně negativní dopady sobeckých tahanic o děti, které jim mnohdy působí nenávratná a doživotní traumata. Snažíme se vést rozhádané rodiče k využití profesionální pomoci mediátora,“ uvedl koordinátor PR aktivit nadace Jan Cihlář. Kampaň bude startovat v jarním období.

Události ČT: Na speciální lince právníci řešili 270 dotazů kvůli sporům o děti
Když dítě přestane být veselé, hovorné a optimistické
Týrání nicméně označuje Baudyšová za jednu z nejhorších věcí, co mohou dítěti udělat rodiče nebo jeho nejbližší. Na dítěti se to pozná změnou chování. „Děti, které dřív byly veselé, byly hovorné a optimistické, začnou být zadumané, začnou být smutné, nemají velkou chuť do řeči. Jsou to typické znaky, které provázejí to, že se s dítětem něco děje,“ zmínila Baudyšová.
Je velkým zastáncem, aby ve školách byl alespoň na částečný úvazek psycholog. „Aby třídní učitel mohl domluvit návštěvu pro dítě a psycholog dítě trochu zanalyzoval, zjistil, co je za tím smutkem, proč se chování změnilo,“ dodala.
Před dvaadvaceti lety zakládala i Linku bezpečí, aby se týrané nebo zneužívané děti měly kam obrátit. „Děti vypověděly svůj příběh, na to reagoval dobře vyškolený konzultant, ale záleží, kam až dítě odborníka na lince pustí, a pokud nechce vystoupit z anonymity, tak je pomoc velmi omezená,“ zmínila.

Baudyšová v Interview ČT: Pokud nechce vystoupit dítě na lince z anonymity, tak je pomoc velmi omezená
Přeshraniční rodičovské problémy
Na Lince právní pomoci se nyní často řeší mezinárodní spory, kdy se rozpadnou vztahy Češek a Čechů s cizinci a cizinkami. „Spíš je to dáma, vycestuje do zahraničí, má dítě s cizincem, vztah se rozpadne… Bohužel to není tak snadné dostat se zpátky do České republiky s dítětem,“ nastínila advokátka Zuzana Bělinová, která s dalšími kolegy radí rodičům na bezplatné lince už šest let.
Začaly se objevovat také otázky na určení otcovství u smíšených nesezdaných dvojic. Muž krátce po početí partnerku opustil a po letech se hlásí o svá otcovská práva. Matky pak mívají dojem, že si tak cizinci chtějí zajistit povolení k pobytu v Česku, popsala advokátka.
Nadace pomáhá ve sporech, dětem týraným i se zdravotními problémy. Dohromady organizace loni také rozdělila necelých třináct milionů korun. Nemocným a handicapovaným dětem darovala nadace nejvíc peněz. Šly například na ozdravné pobyty nebo výcvik asistenčních psů. V jednom případě přispěla přes sto tisíc korun na zvedací pomůcku. Stále častěji o pomoc žádají samoživitelky.